Na co dzień mało kto zastanawia się, jakie konsekwencje mogą nieść za sobą źle dobrane akcesoria spacerowe dla psa. W ekstremalnych przypadkach może dojść do poważnych przeciążeń mięśni i ścięgien, uszkodzenia aparatu ruchu, a nawet zapadnięcia się tchawicy czy problemów z tarczycą. Dlatego też warto zaopatrzyć się w odpowiedniej jakości szelki dla psa, które uchronią go przed urazami. Na co zwrócić uwagę przy zakupie?
Obroża czy szelki dla psa?
To pytanie często pojawia się wśród świeżo upieczonych psich opiekunów i nie ma na nie idealnej odpowiedzi. Zarówno obroża, jak i szelki dla psa mają swoje wady i zalety. Lepsza komunikacja smyczą, kontrola nad psem oraz łatwość zakładania są niepodważalnymi zaletami obroży, która doskonale sprawdza się, gdy mamy do czynienia z psem stabilnym, spokojnym, umiejącym chodzić na luźnej smyczy i nie mającym skłonności do nagłych, gwałtownych reakcji. W innym przypadku, gdy pies ciągnie lub szarpie na smyczy, obroża może nieść za sobą poważne konsekwencje dla zdrowia psa.
W wyniku ciągnięcia dochodzi do ucisku na szyję, a co za tym idzie – krtań oraz tarczycę, przez co dochodzi do mikrouszkodzeń, mogących skutkować poważnymi problemami zdrowotnymi w późniejszym czasie. Co więcej, gdy pies na obroży nagle się wyrwie, uszkodzeniu mogą ulec również kręgi szyjne zwierzęcia. W ekstremalnych sytuacjach może dojść do chorób krążka międzykręgowego wymagających interwencji chirurgicznej.
Mając na uwadze zdrowie psa, znacznie lepszym wyborem, zwłaszcza w przypadku zwierząt reaktywnych czy ciągnących na smyczy, będą dobrze dopasowane szelki. Bardzo ważny jest nie tylko rozmiar, ale przede wszystkim model szelek. Ich konstrukcja powinna być dopasowana do anatomii psa, dzięki czemu nie będzie w żaden sposób blokować ruchów zwierzęcia czy powodować ucisk na aparat ruchu. Takie cechy mają szelki typu guard.
Jakie szelki dla psa są najzdrowsze?
Na rynku dostępnych jest mnóstwo różnych modeli szelek dla psa, jednak nie wszystkie są odpowiednie dla naszych czworonogów. Szelki step-in czy typu norweskiego mogą blokować pełen wyprost kończyny piersiowej i powodować nieprzyjemny, punktowy ucisk na tkanki miękkie w czasie ruchu. Przez to pies ma ograniczony swobodny ruch i skraca wykrok prowadząc do patologii ruchu. Co więcej, nacisk na tkanki spowodowany nieprawidłowym ułożeniem pasków szelek może prowadzić do tendinopatii i urazów mięśni.
Zupełnie inaczej wygląda to w przypadku szelek guard dla psa. Są one skonstruowane tak, by umożliwiać zwierzęciu fizjologiczny zakres ruchu. Inaczej mówiąc – w szelkach guard pies porusza się dokładnie w taki sam sposób, jak bez nich, dzięki czemu są one najzdrowsze dla jego układu ruchu. Przy szelkach z zabudowanym przodem, gdy zwierzak ciągnie na smyczy, siła nacisku rozkłada się na powierzchni całej klatki piersiowej, a nie punktowo, jak ma to miejsce w przypadku szelek norweskich. Dzięki temu, nawet przy psie reaktywnym lub ciągnącym na smyczy, można łatwo zapobiec urazom.
Należy pamiętać, że szelki dla psa powinny być odpowiednio dopasowane. Przed zakupem należy dokładnie zmierzyć psa i dobrać właściwy rozmiar, a następnie podczas przymierzania, skrupulatnie wyregulować wszystkie paski, by szelki nie uciskały i nie wisiały na psie.
Najnowsze komentarze