Karma dla psa – dlaczego warto wybrać najlepszą?

Karma dla psa i wybór tej najlepszej to kwestie kluczowe, jeśli decydujemy się na to, by przyjąć pod nasz dach szczekającego pupila. Równie ważne, jak rodzaj karmy (skład), jest jej odpowiednie dawkowanie. Przestrzeganie konkretnych zasad podawania psu jedzenia jest kluczowe nawet przy wyborze odpowiednio zbilansowanej karmy.

  1. Żywienie psów – jak to robić?
  2. Rasa psa a karma – czy ma znaczenie?
  3. Karma dla maltańczyka – co zawiera?

Jedzenie to jedna z ulubionych czynności psów. Oczywiście miło jest patrzeć na zadowolonego psa, który z apetytem i zadowoleniem pochłania ulubione podsuwane przez nas kąski. Jednak trzeba dla dobra pupila, jak i naszego (aby zaoszczędzić sobie potencjalnych problemów wynikających ze złej diety czworonoga), zadbać o to, aby poza tym, że pies będzie z apetytem spożywał swoje jedzenie, jednocześnie miał dzięki niemu zapewnione wszelkie potrzebne składniki odżywcze. Odpowiednio dobrana karma dla psa to na pewno zadowolenie czworonoga, właściciela oraz gwarancja zdrowia. Jakie są więc podstawowe zasady doboru odpowiedniej karmy dla psów? Czy należy przy jej wyborze kierować się na przykład rasą pupila? Czy wybrać karmę suchą czy mokrą? Odpowiedzi na te pytania w poniższym artykule.

Żywienie psów – jak to robić?

Najprościej można odpowiedzieć na to pytanie za pomocą słów: zdrowo i racjonalnie. Aby jednak tak było, należy przestrzegać paru zasad. Pierwszą na pewno jest wybór odpowiedniej karmy dla psa. Jednak to nie wszystko. Bo nawet jeśli wiemy, że karma dla psa jest odpowiednio zbilansowana, warto zapoznać się z paroma kwestiami, które zagwarantują, że nasz czworonóg będzie prawidłowo karmiony. Oto one:

  • Należy pilnować stałych godzin posiłków – jest to bardzo istotna kwestia przyzwyczajenia czworonoga, obejmuje ona zarówno pory posiłków, jak i ich wielkość, a to dlatego, że w ten sposób organizm psa przyzwyczaja się do odpowiedniego wydzielania soków trawiennych. Poza tym dzięki temu unikniemy nerwowego zachowania psa, który będzie się domagał jedzenia w porach do tego nieprzeznaczonych.
  • Bez rewolucji – psy przyzwyczajają się do danego rodzaju pokarmu, czyli do karmy suchej lub mokrej. Jeśli więc nie łączymy w codziennej diecie tych dwóch typów karm dla psów, a podajemy tylko suchą, mokrą karmę należy wprowadzać stopniowo, i na odwrót.
  • Bez przekarmiania – pies przekarmiony, a w konsekwencji otyły, to pies nieszczęśliwy i mający kłopoty ze zdrowiem czy swobodnym poruszaniem się. Pies musi być karmiony regularnie porcjami dostosowanymi do jego wagi.
  • Nie przed aktywnym spacerem – nie należy podawać psu posiłku tuż przed aktywnym spacerem, gdyż w skrajnych przypadkach może to grozić skrętem żołądka.

Rasa psa a karma – czy ma znaczenie?

Przy wyborze psa często kierujemy się z różnych względów jego rasą. A to z kolei determinuje rodzaj karmy, którą będziemy mu podawać. Na przykład karma dla maltańczyka na pewno będzie się różniła składem od karmy na przykład dla dobermana. Wynika to nie tylko z konkretnego dziennego zapotrzebowania kalorycznego danej rasy, ale także z tego, że wysokiej jakości karma dla psa jest komponowana pod względem składników odżywczych pod okiem specjalistów od żywienia i weterynarzy. Dzieje się tak dlatego, że różne rasy mają skłonności do różnych chorób, które niedobrane pożywienie może wywołać albo pogłębić. Oczywiście bardzo ważne jest też to, aby dana karma dla psa naszemu czworonogowi po prostu smakowała. A skoro już jesteśmy przy rasach psów i jedzeniu dla nich przeznaczonemu, warto się przyjrzeć pod tym względem jednej z najpopularniejszych ostatnio ras, czyli maltańczykowi.

Karma dla maltańczyka – co zawiera?

Jak już wcześniej wspomniano, pies maltańczyk cieszy się już od jakiegoś czasu dużą popularnością. To psy małe, bardzo sympatyczne, ale także (jak i inne rasy) wymagające odpowiedniego żywienia. A ponieważ rasy psów charakteryzują się różnymi potrzebami żywieniowymi, także karma dla maltańczyka musi być specjalnie skomponowana. Jest to pies małych rozmiarów, więc bardzo łatwo sprawić (nieroztropnym karmieniem), żeby utył. Wysokogatunkowa karma dla maltańczyka pozwoli uniknąć tego problemu, jakim jest zbyt duża waga pupila. Pies maltańczyk musi więc spożywać karmy przeznaczone dla ras małych. Ponieważ maltańczyki słyną z pięknej sierści, warto o nią dbać także dzięki odpowiedniemu pożywieniu. Karma dla maltańczyka zawiera więc: kwasy tłuszczowe, biotynę czy olej z ogórecznika. Jeśli mamy maltańczyka z białą sierścią, karma nie może zawierać także beta-karotenów, które mogą sprawić, że sierść będzie żółta. Karma dla maltańczyka powinna być też sucha, gdyż umożliwia ona ścieranie zębów i wzmaga produkcję śliny, która zęby oczyszcza. Bo właśnie z zębami pies maltańczyk może mieć największe problemy. Dotyczą także one innych małych ras. W pozostałych przypadkach wybór karmy między suchą a mokrą zależy głównie od tego, którą pies chętniej je. Jednak w przypadku karmy suchej należy pamiętać o tym, żeby zwierzę zawsze miało dostęp do większej ilości świeżej, czystej wody.

Odpowiednio dobrana karma dla psa to przede wszystkim spokój, jeśli chodzi o zdrowie naszego pupila, a także jego radość życia i prawidłowy rozwój.