Ciąża u kotów, w początkowej fazie, nie daje szczególnych objawów, dlatego łatwo ją przeoczyć. Niebawem jednak pojawią się symptomy, których nie sposób nie dostrzec – zwłaszcza wówczas, gdy bacznie obserwujesz swoją pupilkę. Na co zwrócić uwagę? Jaką opiekę zapewnić ciężarnej kotce?

Bądź świadomym opiekunem!

Jeśli posiadasz kotkę, która mieszka pod jednym dachem z niekastrowanym kocurem lub/i ma dostęp do wyjścia na zewnątrz, a nie planujesz prowadzenia legalnej hodowli, rozważ ich kastrację. Kotka może być poddana temu zabiegowi już po ukończeniu 6. miesiąca życia. Dzięki temu zapobiegasz szerzeniu się bezdomności wśród zwierząt!

Objawy ciąży u kotów

Prowadzisz hodowlę i nie masz pewności, czy doszło do zapłodnienia? A może nie udało Ci się dopilnować zadziornej kotki, która wyruszyła na poszukiwanie kociego amanta? W każdej z tych sytuacji musisz wzmóc obserwację swojej pupilki i profilaktycznie zapewnić jej możliwie najlepszą opiekę na wypadek, gdyby okazało się, że wasza rodzina niebawem się powiększy.

Ciąża u kota trwa przeciętnie 58 do 68 dni. Przyjmuje się, że przez około 2-3 pierwsze tygodnie od zapłodnienia ciąża u kota nie daje żadnych wyraźnych objawów. Jednym z pierwszych widocznych jest zmiana wielkości i koloru sutków, które stają się większe i bardziej różowe. Kotka może borykać się z mdłościami i wymiotami. Jeśli nie są częste i męczące, jest to sytuacja zupełnie normalna. Gdy pojawiają się zbyt często, a kotka w ich wyniku jest wycieńczona, należy udać się z nią do lekarza.

Po kilku tygodniach od zapłodnienia znacznie rośnie apetyt przyszłej kociej mamy. Kotka przybiera na wadze, a jej brzuch rośnie w szybkim tempie. Ponadto możesz zaobserwować zmiany w zachowaniu swojej pupilki. Ciężarne kotki zazwyczaj więcej śpią, są powolniejsze i nieco osowiałe. Zdarza się, że domagają się większej uwagi, szukają towarzystwa opiekuna. Z drugiej strony mogą się wycofać, a nawet zacząć przejawiać zachowania agresywne, choć jest to zdecydowanie rzadszy scenariusz. W końcowym stadium ciąży kotka ewidentnie szuka sobie bezpiecznego miejsca na poród.

Opieka nad kotką w czasie ciąży

Kotka ciężarna potrzebuje przede wszystkim spokojnej, bezpiecznej przestrzeni. Jeśli kotka dobrze się czuje i nie ma ku temu żadnych przeciwwskazań, nie należy nadmiernie ograniczać jej ruchu. Im bliżej porodu, tym sama zapewne stanie się mniej energiczna i wyciszona. Od razu po stwierdzeniu ciąży należy zmienić karmę na tę przeznaczoną dla kotek ciężarnych i karmiących.

Doskonałą propozycją są karmy SPECIFIC™. Karma dla przyszłej kociej mamy powinna być wysokoenergetyczna, gdyż potrzebuje ona znacznie więcej energii niż dotychczas. Jednocześnie powinna być lekkostrawna i bogata w kwasy tłuszczowe omega-3, które mają pozytywny wpływ na cały organizm.

Kiedy stwierdzisz, że Twoja kotka spodziewa się kociąt, otocz ją możliwie najlepszą opieką!