Każdy właściciel chciałby, żeby jego podopieczny żył jak najdłużej, ciesząc się pełnią sprawności. Dzięki kilku prostym zasadom można pozytywnie wpłynąć na ich kondycję i samopoczucie. Jak dbać o zdrowie psów i kotów?
Profilaktyka
Gdy mowa o ludziach i dbaniu o nasze zdrowie, często pojawia się określenie „lepiej zapobiegać niż leczyć”. Niestety, nie wszyscy przenoszą ten sposób myślenia na opiekę nad zwierzętami, które nie potrafią powiedzieć, że coś je boli i odczuwają pewien dyskomfort, a także naturalnie unikają okazywania swoich słabości.
Coś o czym powinien pamiętać każdy właściciel psa lub kota to zabezpieczenie zwierzęcia przed pasożytami, zarówno wewnętrznymi, jak i zewnętrznymi. Profilaktyczne odrobaczanie pozwala uniknąć problemów związanych z obecnością pasożytów w organizmie, a ochrona przed pchłami i kleszczami – ciężkich chorób takich jak babeszjoza, anaplazmoza czy atopowe pchle zapalenie skóry. O środkach przeciw kleszczom warto pamiętać przez cały rok, nie tylko w okresie ich wzmożonej aktywności. Te groźne pajęczaki można bez problemu spotkać także w centrum dużego miasta, w środku zimy.
Bardzo istotną kwestią są także badania profilaktyczne. Wiele osób wychodzi z założenia, że jeśli zwierzęciu na pierwszy rzut oka nic nie dolega, nie ma sensu stresować go wizytą u weterynarza. Nic bardziej mylnego! Pupil potrafi przez długi okres ukrywać złe samopoczucie i rozwijającą się chorobę, dlatego bardzo ważne jest, by przynajmniej raz w roku wykonać badania profilaktyczne. Co należy przebadać? W przypadku młodych zwierząt wystarczy zwykle rozszerzone badanie krwi (morfologia, biochemia oraz jonogram), USG jamy brzusznej i podstawowe badanie moczu. U starszych psów czy kotów przyda się również badanie poziomu hormonów tarczycy i wizyta u kardiologa, który wykona echo serca i EKG.
Dobra dieta i ruch
Dla zdrowia psów i kotów oprócz profilaktyki, ważne jest także utrzymanie ich w dobrej kondycji. Wielu właścicieli ma niestety tendencję do przekarmiania swoich zwierząt i ulegania ich kaprysom, choćby przez podawanie nadprogramowych smakołyków, co odbija się na ich zdrowiu. W menu psa i kota nie powinno być miejsca na resztki z naszych stołów czy ludzkie jedzenie.
Dieta tych zwierząt powinna opierać się na dobrej jakościowo, wysokomięsnej karmie, bez szkodliwych dodatków. W przypadku kotów należy zadbać o jak najniższy udział węglowodanów i całkowicie wykluczyć suchą karmę z jadłospisu, ponieważ może ona prowadzić do poważnych problemów z nerkami oraz pęcherzem moczowym. Dieta psów jest nieco mniej rygorystyczna – sucha karma oraz większa ilość węglowodanów jest dozwolona, jednak wciąż karma, którą podaje się psu powinna być jak najwyższej jakości i w znacznym stopniu oparta o mięso i składniki pochodzenia zwierzęcego.
Bardzo ważny jest również ruch, który pozwoli zwierzakowi utrzymać poprawną sylwetkę i zadbać o rozwój mięśni. W przypadku psów doskonale sprawdzą się długie spacery oraz możliwość swobodnego ruchu czy uprawianie sportów. Kot powinien mieć zapewnioną zabawę, która umożliwi mu realizację swoich instynktów. Jeśli mruczek należy do ciekawskich osobników, można wychodzić z nim na spacery na smyczy i pozwalać na zwiedzanie okolicy. Należy jednak unikać wypuszczania kota wolno, ze względu na niebezpieczeństwa oraz choroby, które grożą mu podczas samotnych wędrówek.
Źródło:
Najnowsze komentarze