Jeszcze do niedawna widok prowadzonego na smyczy kota bulwersował. Dziś już nikogo nie dziwi, albowiem mieszkający w dużych aglomeracjach miejskich właściciele tych zwierząt pragną zapewnić im odrobinę ruchu na świeżym powietrzu. Swobodne wypuszczenie kota z domu mogłoby zakończyć się tragedią. W związku z tym wiele osób decyduje się na kupno szelek dla kota, aby w ten sposób zapewnić mu bezpieczeństwo poruszania się – w każdych warunkach.

Kiedy okazują się przydatne?

Szelki dla kota to bardzo praktyczne rozwiązanie, z którego coraz częściej zaczynają korzystać właściciele tych zwierząt. Pozwalają bowiem na swobodną wędrówkę – bez obaw o ucieczkę czy ewentualny wypadek. Idealnie sprawdzają się podczas oswajania młodego kociaka z otoczeniem. Okazują się również niezastąpione podczas podróży czy w trakcie wizyty u weterynarza – łatwiej bowiem zapanować nad przestraszonym zwierzęciem, jeśli wcześniej założy mu się smycz. Mogłoby się wydawać, że szelki dla kota to jakaś wybujała fanaberia i sposób na dręczenie pupila. Nic bardziej mylnego! Wbrew ogólnym przekonaniom, zwierzaki bardzo szybko przyzwyczajają się do ich noszenia. Trzeba bowiem pamiętać, że mają zupełnie inny temperament niż psy (u których noszenie smyczy czy szelek nie powoduje poruszenia społecznego) i dlatego trudniej wymagać od nich posłuszeństwa. Stosowanie szelek dla kota skutecznie rozwiązuje ten problem, zapewniając jednocześnie kontrolę i bezpieczeństwo.

Zakładanie szelek dla kota, czyli jak się do tego zabrać?

Jedno pozostaje pewne, choć koty stosunkowo szybko przyzwyczają się do noszenie szelek i smyczy, to ich zakładanie może właścicielowi początkowo sprawić nieco trudności. Wszystko dlatego, że te zwierzaki nie pozwalają na swobodne dotykanie każdej części ciała. Dlatego tak ważne jest, aby proces adaptacji rozpoczynać już od pierwszych dni (w sytuacji, gdy decydujemy się na małego kociaka). A w przypadku dorosłego osobnika – stopniowo oswajać, wykorzystując do tego nagrody. Początkowo szelki dla kota zakładamy do chodzenia po domu. Dopiero, gdy zwierzę zacznie się do nich przyzwyczajać, można pójść o krok dalej i rozpocząć eksplorację na świeżym powietrzu.

Konstrukcja znacznej części szelek dla kotów jest do siebie zbliżona. Do ich założenia należy przełożyć przez odpowiedni otwór przednie łapy oraz głowę, a następnie zapiąć je za pomocą metalowych lub plastikowych klamerek czy zatrzasków, które najczęściej zlokalizowane są na grzbiecie zwierzaka. Zakładanie szelek u kota może początkowo wydawać się rzeczą niemożliwą. Wymaga jednak nieco wprawy i cierpliwości, a z pewnością każda kolejna próba będzie przebiegała szybciej i sprawniej.

Jeżeli ktoś poszukuje najlepszych szelek dla kota zapraszam do portalu https://FormaPupila.pl