Odchowalnik to miejsce, gdzie trafiają dopiero co wyklute pisklęta. To właśnie tam spędzają one swoje pierwsze dni życia. Wychowalnia pisklaków pozwala na ich prawidłowy rozwój, dzięki czemu wyrosną one na zdrowe ptaszki. Zastanawiasz się, w jaki właściwie sposób działa taki odchowalnik? Podstawą do zrozumienia jego działania jest poznanie budowy takiego urządzenia. Sprawdź, na jakiej zasadzie działają oraz jak zbudowane są odchowalnie piskląt.
Jak prawidłowo przeprowadzić odchów piskląt?
Hodowla drobiu zaczyna się od procesu inkubacji, kiedy to pisklęta wykluwają się z jaj. Po wyjęciu młodych z inkubatora koniecznie musisz zadbać o ich dalszy rozwój. W tym właśnie celu wynaleziono odchowalnik, czyli urządzenie zapewniające najwyższe standardy i spełniające wszystkie potrzeby młodych piskląt.
Podczas odchowu drobiu musisz zadbać o takie aspekty, jak:
- dobrze dobrana temperatura,
- wystarczająca ilość miejsca dla każdego pisklaka,
- regulowane oświetlenie,
- możliwość oczyszczania klatki i łatwego karmienia oraz pojenia ptaszków.
Szukasz sprawdzonego sprzętu, który sprawi, że hodowla drobiu stanie się o niebo przyjemniejsza? Postaw na dystrybutora wyposażenie do hodowli piskląt – Bio-Eggs z Krakowa, który oferuje szeroki asortyment tego typu urządzeń dla różnego rodzaju ptactwa.
Z czego składa się odchowalnik?
Nowoczesne odchowalniki to wyposażenie, które ułatwi życie każdego hodowcy. Dzięki innowacyjnym technologiom ich obsługa jest naprawdę prosta, a warunki panujące w środku można dostosowywać do indywidualnych potrzeb.
Podstawowe elementy każdej odchowalni to ściółka, obudowa oraz pokrywa. Cała konstrukcja wyglądem przypomina klatkę i zapewnia pisklakom bezpieczne schronienie. Dno urządzenia zaprojektowane jest tak, aby użytkownik bez problemu mógł opróżnić wnętrze z odchodów i innych zanieczyszczeń.
Podstawą każdego odchowalnika jest również system pozwalający na regulację temperatury oraz otwory wentylacyjne. W ten sposób wewnątrz utrzyma się świeże powietrze, które nie narazi piskląt na wyziębnięcie.
Kluczem efektywnej hodowli jest również dobre oświetlenie. Zadbaj, aby intensywność światła nie była ani zbyt mocna, ani za słaba. Dopasuj również program świetlny do pory dnia oraz okresu wychowu piskląt. Wraz z czasem natężenie powinno być coraz mniej intensywne, a jego czas działania stopniowo się wydłużać.
Elementy wyposażenia odchowalni, które w znacznym stopniu zwiększają jej funkcjonalność to między innymi regulowane poidła, których wysokość dopasowuje się do wielkości ptaków oraz umieszczone wzdłuż klatki karmniki.
Najnowsze komentarze