Koty są fajne. Miękkie, puszyste, znacznie bardziej przywiązane do człowieka, niż to się powszechnie wydaje. Masz w domu kociego indywidualistę? Uwierz – bez Ciebie jego życie byłoby szare i smutne. Jesteś jego ulubionym telewizorem, nawet jeśli przygląda Ci się jedynie kątem oka.
Są też mruczki, które przybiegają na zawołanie, pocieszają opiekuna, gdy jest mu smutno i chcą zawsze być blisko niego. W każdym przypadku Twój pupil wprowadza do domu atmosferę magiczną. A jeśli dobrze wybierzesz żwirek dla kota, nie zepsują jej przykre zapachy dobiegające z kuwety.
Zbrylający czy nie? Jak dobrać żwirek do preferencji kota i swoich?
Zbrylający koci żwirek wchłania mocz i w efekcie formuje się w sklejone grudki. Takie bryły można z łatwością wybrać z kuwety za pomocą łopatki. W efekcie kocią toaletę łatwiej jest utrzymać w czystości. Nie trzeba za każdym razem wymieniać żwirku w całości.
Czy żwirek niezbrylający ma jakieś zalety? Właściwie nie. Nie oznacza to, że jest złym wyborem. Taki produkt również dobrze pochłania zapachy. Jednak mocz pozostaje w żwirku w kuwecie dłużej, co nie wpływa dobrze na jej higienę. Na mokrym żwirku mogą się rozwijać bakterie. A częste czyszczenie całej kuwety to zdecydowanie większe przedsięwzięcie niż wybranie kilku bryłek.
Żwirek bentonitowy. Kuweta, która nie pyli.
Bentonitowy żwirek dla kota swoim wyglądem przypomina piasek. Jest więc bardzo zbliżony do naturalnego podłoża, na którym załatwiały się koty od tysiącleci. Bentonit to skała zbudowana z sodu, magnezu i krzemianu glinu. W związku z tym stworzonego z niego żwirku nie można spuszczać w toalecie, bo grozi to zapchaniem rur.
Nie jest to najlepszy wybór dla małych kociąt, które dopiero poznają świat. Spożycie żwirku bentonitowego zdecydowanie nie wyjdzie im na zdrowie. A zapanowanie nad ich tendencją do próbowania nowych smaków jest niemal niemożliwe. Dla upartych w tej kwestii maluchów można nabyć Super Benek Corn – żwirek kukurydziany. Jest to jednak rozwiązanie tymczasowe, ponieważ może utrwalać tendencję do podjadania różnych żwirków w przyszłości.
Warto pamiętać o tym, że bentonit nie pyli. Nie przykleja się też do kocich łapek w takim stopniu, jak żwirki drewniane. Jest to więc produkt stworzony dla osób, które cenią sobie, gdy zawartość kuwety pozostaje w jej wnętrzu.
Żwirek silikonowy. Bezzapachowe odparowywanie?
Nazywa się go również żwirkiem silikatowym. Z wyglądu przypomina on szkło lub plastik. Wbrew pozorom nie tworzy się go z silikonu, a z krzemianu sodu. Pod wpływem obróbki chemicznej zmienia się on w żel krzemionkowy. Granulki takiego żelu są silnie porowate i doskonale chłoną wilgoć, podobnie jak żwirki bentonitowe.
Wadą żwirków silikonowych jest to, że są bardzo lekkie. A co za tym idzie, łatwo wysypać je z kuwety podczas wychodzenia z niej. Są też mało naturalne w dotyku, co sprawia, że nie każdy kot będzie chciał z nich korzystać.
Żwirek drewniany. Taki żwirek dla kota spuścisz w toalecie.
Drewniane żwirki są całkowicie biodegradowalne. Wybrane odchody można więc wyrzucać do toalety, oczywiście niewielkimi partiami. Przy całkowitym czyszczeniu kuwety żwir drewniany wraz z nieczystościami należy usuwać do kosza na odpady bio. Można również potraktować go jako kompost.
Żwirki drewniane mogą świetnie pochłaniać substancje zapachowe. Niestety ten rodzaj żwirku roznosi się po mieszkaniu najbardziej. Codzienne odkurzanie oczywiście rozwiąże ten problem. Jeśli jednak zależy Ci na porządku, zdecydowanie lepiej sprawdzi się żwirek bentonitowy.
Szukasz nowego żwirku najlepszego dla Twojego kota? Sprawdź sklep zoologiczny Bazarpupila.pl tworzony przez miłośników i właścicieli zwierząt. Nie sprzedajemy niczego, czego nie dalibyśmy naszym pupilom. Dlatego sprawnie podpowiemy Ci, jaki żwirek dla kota wybrać, by korzystanie z kuwety było dla niego przyjemnością.
Najnowsze komentarze