Główną przyczyną zwyrodnienia stawów psa jest zdecydowanie otyłość psa. Waga psa powyżej jego normy prowadzi do zużycia przegubów kości, a to, prowadzi do ich wyniszczenia. Kości nie mają możliwości zregenerowania się z powodu nadmiernego ich przeciążania.
Wielkość psa
U większych psów, często występują szybsze okresy wzrostu, mające ogromny wpływ na układ kostny psa. Dobrym zabezpieczeniem stawów psa przed chorobą zwyrodnieniową jest podawanie zapobiegawczo suplementów już od 1 roku życia pieska.
Genetyka psa
Psy podatne na zwyrodnienie stawów lub zmiany artretyczne stawów nie powinny być wykorzystane do powiększania danej rasy, ponieważ mogą przekazać tę podatność kolejnym swoim potomstwom. Na liście takich ras znajduje się owczarek niemiecki oraz labrador retriever i dlatego rasy te, uznane są pod tym kątem zagrożone.
Intensywne ćwiczenia
Psy, które nazbyt ruchliwe (np. lubiące wysoko skakać) mają większą tendencję do rozwoju zwyrodnienia stawów. Najwłaściwszym wówczas, właściciela zadaniem jest – w miarę możliwości – ograniczenie tego rodzaju zabaw. Każdy zbyt wysoki psi skok naraża zwierzę na uszkodzenie chrząstki.
Urazy z przeszłości
Ponieważ uraz kończyny psa, może być powodem zwyrodnienia kończyny, w miarę starzenia się, psy powinny być monitorowane pod kątem oznak tej choroby.
Inne choroby stawów.
Podobną chorobą do choroby zwyrodnieniowej stawów jest dysplazja stawu biodrowego psa Dysplazja stawu biodrowego jest powszechnym schorzeniem szkieletu, często obserwowanym u psów ras dużych lub olbrzymich, chociaż może również występować u psów ras mniejszych.
Podstawowe objawy zwyrodnienia stawów u psa
Aby zapobiec powikłaniom, wynikającym ze zwyrodnienia stawów psa, dobrze jest posiąść podstawową wiedzę o jej objawach.
Zwyrodnienie stawów u psa, objawy to najczęściej:
- sztywność stawów, charakteryzuje się zmniejszeniem możliwości ruchowych kończyn psa. Ponadto psu trudniej utrzymać właściwa, sprzed okresu choroby postawę pozycję.
- zmiany w chodzie psa na skutek bólu, jakiego doznaje pies, zmieniające się w trakcie chodu pochylenie ciała, inne, niż zazwyczaj, po prostu utykanie psa, garbienie się psa oraz sztywne ruchy.
- problem z aktywnością psa, nawet zwyczajnym pochylaniem się do jedzenia, wstawaniem z pozycji do spania.
- zanik mięśni u psa występujący z powodu nieużywania lub mało używania mięśni
- wstępowanie bolesności stawów oraz sztywności stawów po angażujących wszystkie mięśnie ćwiczeniach, a nawet po dłuższym spacerze. Wraz z postępem choroby zwyrodnienia stawów u psa objawy bolesność staje się widoczniejsza.
- zmiany nastroju, tak samo, jak u ludzi występują również u psów, w związku z chorobami i nie tylko chorobami związanymi ze zwyrodnieniem stawów. Należy wówczas uważać, aby dotykiem nie urazić, gdyż bezwiednie może ugryźć nawet właściciela.
- obrzęk stawów występujący przede wszystkim w późniejszym stadium rozwoju choroby zwyrodnieniowej psa. Obrzęk stawów może być objawem ciężkiego stanu zapalnego stawu. Wówczas pies nie lubi dotyku w pobliżu stawów i może z bólu zawarczeć.
Jak długo psy żyją z chorobą zwyrodnieniową stawów?
Zapalenie stawów to choroba przewlekła wymagająca leczenia przez całe życie i dobrze jest znać jakie są objawy choroby zwyrodnieniowej u psa. Zwyrodnienie stawów u psa objawy z czasem powoli pogarsza się ale po postawieniu właściwej diagnozy i stosowania się do zaleceń lekarza weterynarii większość psów może żyć szczęśliwie przez wiele lat.
Najnowsze komentarze