Kuweta dla kota to jedna z pierwszych rzeczy, która powinna znaleźć się w naszym domu najpóźniej w momencie pojawienia się w nim kociaka. Jednak warto zaopatrzyć się w nią wcześniej, tak aby czekała gotowa na swojego przyszłego właściciela. Należy pamiętać, aby dobrać kuwetę odpowiednio do wieku i rozmiaru mruczka. Jak więc w natłoku oferowanych rodzajów wybrać tą odpowiednią ?

Bo zdanie kota jest najważniejsze!

Obecnie na rynku można znaleźć wiele rodzajów kuwet. Owalne, prostokątne, a nawet trójkątne i kwadratowe. Z ramką i bez, a także otwarte i te kryte zwane toaletami. Różnią się nie tylko ceną, ale również wyglądem, kolorystyką, a także komfortem użytkowania zarówno dla kota jak i dla właściciela. Co zatem będzie trafnym wyborem dla Twojego milusińskiego?

Wybierając kuwetę, aby uniknąć niemiłych niespodzianek, powinno się uwzględnić preferencje kota. Brak akceptacji toalety z jego strony wiąże się z załatwianiem się przez kociaka poza nią. Czego kot oczekuje przy wyborze kuwety?

Powinna być ona przede wszystkim wygodna. Nie może być zbyt mała, tak aby kot spokojnie się w niej mieścił i miał możliwość zakopania odchodów. Pozwoli to na uniknięcie sytuacji załatwiania się obok kuwety z czym często można się spotkać, kiedy kuweta jest za mała. Warto pamiętać, że korzystając na początku z mniejszej kuwety należy ją wymienić na większą wraz ze wzrostem kociaka. Aspekt wygodny można również rozpatrywać poprzez wysokość wejścia do kuwety. Zbyt wysoki próg czy za wysokie wejście do kuwety zamkniętej mogą zniechęcić kota to korzystania z niej. Problem ten można zaobserwować w szczególności u seniorów, a także w mniejszym stopniu u małych kociąt. Ponadto kuwetę powinno się postawić w łatwo dostępnym miejscu, takim które równocześnie zachowa intymność kota. Mruczek powinien również czuć się w niej bezpiecznie co pozwoli mu na swobodne załatwianie swoich potrzeb. Ostatnią istotną sprawą jest nie sam wygląd czy kształt kuwety, a jej czystość. Często to jak ona wygląda decyduje, czy kot skorzysta z niej czy nie. Brudna kuweta powoduje nie tylko niechęć kota, ale także jest siedliskiem bakterii, które są zagrożeniem dla nas i naszego kociaka.

Opiekun też ma głos.

Znając potrzeby kota warto również zwrócić uwagę na nasze oczekiwania w stosunku do kuwety. Oczywiście zdanie kota jest decydujące jednak w kwestie wygody czyszczenia czy też koloru i wyglądu pozostaje w gestii opiekuna. Nad jakim aspektem istotnym z punktu widzenia właściciela powinniśmy się skupić wybierając kuwetę dla Mruczka?

Na pewno to na co warto zwrócić uwagę to wygoda i łatwość czyszczenia. Pamiętajmy, że to do nas należy regularne dbanie o czystość kuwety. Zasada im mniej zakamarków tym lepiej idealnie sprawdzi się w odniesieniu do kociej toalety. Proste powierzchnie znacznie łatwiej utrzymać w należytej higienie.

Wybierając kuwetę otwartą miejmy na względzie, że jej największym minusem jest zapach. Z drugiej jednak strony kot widzi wszystko wokół i nie traci poczucia bezpieczeństwa, dlatego też to dobre rozwiązanie dla bojaźliwych i podatnych na stres milusińskich. Niewątpliwą zaletą kuwety otwartej jest niska cena, a także fakt, że zmieści się praktycznie w każdej przestrzeni.

Jeżeli jednak Wasz kot akceptuje kuwetę zamykaną to warto rozważyć jej wybór. Poprzez obecność filtrów węglowych oraz sam fakt zamknięcia powierzchni, możliwość wyjścia zapachu na zewnątrz kuwety jest znacznie ograniczona. Aby przyzwyczaić kota do korzystania z toalety zamkniętej można początkowo ściągnąć drzwiczki. Często to jedyny element, przez który musimy zrezygnować z toalety, ponieważ to one przeszkadzają kociakowi. Kiedy jednak kot nauczy się z jej korzystania możemy założyć drzwiczki z powrotem lub pozostawić kuwetę bez jeżeli nasz kot tego wymaga.

Idealnym rozwiązaniem łączącym potrzeby kociaka i opiekuna wydaje się być kuweta samoczyszcząca Omega Paw Roll n’ Clean. Działa w zaskakująco łatwy sposób. Wystarczy przetoczyć kuwetę na boki, a następnie do góry dnem. Odchody kota oraz zabite grudki żwiru spadają na tackę, którą wystarczy wyjąć i oczyścić. Nic prostszego! Komfort kota i opiekuna ma swoją cenę jednak pamiętajmy, że kuweta to często zakup na lata, dlatego w perspektywie długoterminowej warto czasem zaszaleć;)

Podsumowanie

Wybierając kuwetę kierujmy się przede wszystkim preferencjami kociaka. Pamiętajmy, że dla niego najważniejszy jest komfort i wygoda oraz poczucie bezpieczeństwa, a także czystość i higiena. Jeżeli Wasz kot akceptuje kuwety zamknięte to warto pochylić się nad ich zagadnieniem. Dają one kotu poczucie intymności, a dla właściciela są wybawieniem od nieprzyjemnych zapachów. W temacie utrzymania czystości zarówno dla kota jak i właściciela, absolutnie idealnym rozwiązaniem wydaje się być kuweta samoczyszcząca. Pozwala na szybkie i komfortowe sprzątanie i staje się wygodnym gadżetem na długie lata.
Kuwetę oraz inne akcesoria może kupić w sklepie zoologicznym online AnimalZoone.