Trudno jest podać konkretną liczbę bezdomnych kotów, jakie żyją w Polsce, natomiast wylicza się, że może być ich nawet 3 miliony. Większość z nich przebywa na terenach miejskich, wśród dużych skupisk ludzi, z reguły w pobliżu blokowisk, ponieważ właśnie w takich miejscach bezpańskie zwierzęta mają łatwy dostęp do pożywienia i zyskują bezpieczne schronienie. Okazuje się, że wielu mieszkańców miejskich osiedli dokarmia bezdomne kociaki, nie wszyscy jednak wiedzą, jak robić to odpowiednio. Sprawdź, czym karmić koty, a czego nie można im serwować.
Zbilansowana dieta kotów
Trudno mówić o prawidłowym odżywianiu w przypadku kotów, które są bezdomne. Takie zwierzęta najczęściej nie mają dostępu do regularnego i zdrowego pożywienia, dzięki któremu mogą zachować pełne zdrowie oraz się rozwijać. Z reguły znajdują przypadkowy pokarm, nierzadko są to resztki wyrzucane przez mieszkańców blokowisk.
Jeśli chcesz dokarmiać koty, nie serwuj im resztek z obiadu czy niedojedzonego śniadania dziecka. Kot z łakomstwa albo z głodu zapewne zje to, co mu podasz, ale niekoniecznie jest to dla niego zdrowe.
Kup pokarm dedykowany kociętom. W sklepach zoologicznych znajdziesz dobrej jakości karmę dla kotów w postaci chrupek. Sucha karma jest najlepsza dla kotów bezdomnych, ponieważ nie ulega tak szybko zepsuciu i nie traci wartości odżywczych w warunkach zewnętrznych. Sprawdza się znacznie lepiej, niż karma mokra, która niezjedzona szybko się psuje i brudzi.
Wiedząc o tym, że bezpańskie koty nie są odpowiednio pielęgnowane, a ich pożywienie jest bardzo często przypadkowe, możesz zadbać o dostarczanie im kompleksu wartościowych składników. Dodawaj do porcji pokarmu specjalne witaminy i suplementy dla kota, których każda dawka będzie pozytywnie wpływać na ich kondycję.
Czym nie karmić kotów?
Czas obalić mit, zgodnie z którym koty piją mleko. Taka wersja pożywienia występuje raczej w bajkach, natomiast realnie mleko nie nadaje się do picia przez te zwierzęta. Co więcej, mleko może wywołać u kotów spore dolegliwości żołądkowe i przewlekłe biegunki.
Jeśli chcesz dać pić kotom, zaserwuj im raczej przegotowaną wodę. Pamiętaj, aby wymieniać ją regularnie.
Resztki jedzenia albo produkty spożywcze, które straciły już termin przydatności do spożycia, lepiej wyrzuć do śmietnika. Nigdy nie dawaj ich bezdomnym kotom, ponieważ po ich zjedzeniu mogą ciężko zachorować, a ich leczenie będzie praktycznie niemożliwe.
Koty nie powinny jeść pieczywa ani ziemniaków, nie sprawdzi się też mięso w ostrych przyprawach czy w sosie. Koty raczej nie jadają owoców ani warzyw. Jeśli chcesz im przygotować smaczny i zdrowy posiłek, możesz ugotować makaron i wymieszać go z chudym, gotowanym mięsem. Wszystkie składniki, jakie podajesz do jedzenia kotom, muszą być świeże i czyste. Pamiętaj, że te zwierzęta mają niezwykle delikatny i wrażliwy układ pokarmowy oraz żołądek.
Lepiej nie dokarmiaj kotów zbyt dużą ilością jedzenia. Nie wysypuj całej paczki suchej karmy, ale porcjuj ją. Koty szybko przyzwyczają się do miejsca karmienia i będą pojawiać się regularnie. Lepiej dać im codziennie niewielką porcję pokarmu, aniżeli stwarzać warunki do rozwoju bakterii w jedzeniu, które zalega na zewnątrz.
Najnowsze komentarze