Jak samodzielnie nauczyć psa komend oraz podstawowego posłuszeństwa w domu?

Gdy tylko pies zaklimatyzuje się w naszym domu przystępujemy do szkolenia psa, to naturalne bo każdy chce mieć w domu dobrze ułożonego członka rodziny a nie rozbrykany problem na czterech łapach. Szkolenie psa to proces, który rozpoczynamy zwykle od nauki czystości szczeniaka a potem od komend podstawowych typu siad czy daj łapę. Kompleksowe szkolenie można odbyć w psiej szkole (np. we Wrocławiu Szkolenie psów Doberman) jednak wiele rzeczy można psa nauczyć samodzielnie w domu zanim jeszcze wybierzemy się do psiej szkoły. Poniżej postaramy się podpowiedzieć jak się za to zabrać.

Jak nauczyć psa czystości?

Dzień każdego szczeniaka można podzielić na takie fazy: sen, toaleta, jedzenie, zabawa, toaleta, jedzenie, toaleta, sen. Jak widzisz toaleta występuje jako przerywnik do wszystkich innych czynności życiowych psa. Dlatego jeśli chcesz nauczyć psa czystości pamiętaj o tym, aby po każdej zabawie, po jedzenie i zaraz po przebudzeniu prowadzać psa w miejsce przeznaczone za toaletę. U szczeniaka który jest na kwarantannie poszczepiennej zwykle jest to miejsce w domu wyłożone matą higieniczną pochłaniającą mocz psa. Systematyczność jest najważniejsza oraz nagradzanie dobrego zachowania. Dawaj psu pyszne smakołyki kilka sekund po tym jak zrobi siku na macie. Nauka czystości na matę to głównie obserwacja psa i nagradzanie go. Przy większych trudnościach gdy efektów nie widać przez kilka tygodni warto zasięgność pomocy u psiego szkoleniowca.

Jak nauczyć psa komendy siad?

To prosta do nauczenia komenda, zwykle można ją w podstawowym stopniu opanować ze szczeniakiem w trakcie 2dni. Wystarczy pokazać psu smakołyk pod nos a następnie unieść smakołyk nad głowę psa i tam go trzymać spokojnie nic nie mówiąc. Gdy pies zmęczy się trzymaniem głowy do góry i patrzeniem do góry na smakołyk wtedy zwykle usiądzie. My czekamy na ten moment i wtedy gdy pies siada odrazu psa chwalimy i podajemy mu smakołyk do pyszczka. Pierwsze kilka razy będzie wymagało od ciebie cierpliwości i samozaparcia, jednak zmobilizuj się, to się opłaci. Pies szybo nauczy się tego polecenia. Po kilku udanych próbach dodawaj słowo ‘siad’ gdy trzymasz smakołyk w górze.

Nauka dawanie łapy – co zrobić aby się nauczył dawać łapę? Szkolenie szczeniaka w domu

Pewnego razu w psiej szkole (Szkoła Szkolenia psów Doberman) dowiedziałem się ciekawej techniki na naukę dawania łapy przez psa. Polega ona na nauce w milczeniu – nic nie mówisz do psa przez większość czasu. To dla nas może się początkowo wydawać dziwne, ale psu to bardzo pomoga. Wyobraź sobie, że uczą psa tej komendy bawisz się z nim w taką grę ‘co zrobić aby człowiek otworzył dłoń w której trzyma smakołyk?’ – takie właśnie myśli kłębią się w głowie psa gdy pies uczy się. Zamknij smakołyk w dłoni i trzymaj zamkniętą pięść pod brodą psa. Nie reaguje gdy pies gryzie lub liże Twoją pięść ze smakołykiem. Nic nie mów. Czekaj na moment gdy pies podniesie łapę i drapnie łapą w Twoją pięść, wtedy natychmiast otwórz dłoń i powiedz radośnie “dobry pies, daj łapę” i daj psu zjeść smakołyk. Zrób tak 5 razy pod rząd, zobaczysz, że pies szybko się nauczy tej komendy.

Po więcej trików szkolenia psów zgłoś się do szkółki dla psów, doświadczony trener pokaże Ci jak profesjonalnie szkolić psa i jakich błędów unikać. Praca z dobrym instruktorem szkolenia psów da Ci wiele pożytku.