Pies czy kot?

Można chyba z pełną odpowiedzialnością użyć stwierdzenia że praktycznie w każdym domu czy mieszkaniu, znajdziemy przynajmniej jednego pupila. Może to być chomik, może być królik, jednak najpopularniejsze są dwa dwa gatunki zwierząt. To rzecz jasna pies i kot. O ile jednak psy dość łatwo upilnować i zadbać o to żeby nie włóczyły się po ulicach, tyle ciężko wymagać tego od kotów. One są raczej po za zasięgiem takich rozważań, chyba że mamy do czynienia z kotem tylko i wyłącznie domowym. Wtedy już sprawa wygląda zupełnie inaczej.
Koty to przede wszystkim zwierzęta fascynujące, a dzięki swojej zwinności i elegancji od dawna cieszą się sympatią człowieka. Chociaż pierwotnym ich przeznaczeniem była walka z gryzoniami, szybko stały się one domowymi pieszczochami.
W związku z tym, że to właśnie koty są w kręgu naszych zainteresowań, warto poznać najpopularniejsze rasy kotów na świecie.

Najpopularniejsze rasy kotów

Kot perski. Jedna z najbardziej popularnych ras kotów długowłosych. Koty te urzekają swoim dumnym wyglądem oraz wyjątkowo gęstą i puchatą sierścią. Jako kot należący do kotów o średniej wielkości, persy potrafią dożyć nawet 15 lat. Średnia ich waga waha się w granicach 2,5-6 kg.
Z charakteru, koty perskie to niezwykle łagodne zwierzęta, uwielbiające znajdować się w centrum zainteresowania. Wyjątkowa cierpliwość persów wpływa na ich bezkonfliktowość oraz chętne współżycie z innymi zwierzętami. Poza tym koty rasy pers, doskonale sprawdzają się podczas zabaw z małymi dziećmi, będąc ponad miarę odpornymi na duży hałas.
Koty perskie często poprzez swoją łagodność wykorzystywane są w felinoterapii, czyli kontakcie kota z osoba chorą.

Maine coon. Rasa ta należy nie tylko do najpopularniejszych, ale i do największych ras kotów domowych. Koty te pomimo swojego dość groźnego wyglądu, należą do jednych z najprzyjaźniejszych zwierząt. Bardzo łatwo przywiązują się do człowieka oraz potrafią być niezwykle towarzyskie. Maine coony, to bardzo ciche koty. Potrafią ograniczyć miauczenie praktycznie do minimum.
Maine coon to także ponadprzeciętny pieszczoch. Nadaje się dla ludzi oczekujących od kotów czułości oraz zaangażowania we wszelkie zabawy. Dzięki swojej gęstej sierści z łatwością dostosowują się do zmiennych warunków atmosferycznych i nie straszny im nawet mróz. Maine coon to ogromny futrzak o wyjątkowo łagodnym charakterze.

Kot syjamski. O wyjątkowości tej rasy kotów świadczą nie tylko ich skarpetki, ale i maska. Całkowicie białe, z brązowymi wstawkami. Syjamy należą do kotów o wyjątkowo żywiołowym charakterze, wymagającym przez to dość sporą dawkę uwagi. Koty te nie cierpią samotności oraz braku zainteresowania. A jeśli go nie czują, potrafią głośno dopominać się o pieszczoty oraz o zabawę. Pomimo tego że nie mają nic przeciwko obecności innych zwierząt, koty syjamskie lubią jednak pełnić rolę dominującą. Co ciekawe, koty syjamskie potrafią, a nawet lubią chodzić na smyczy.

Sfinks. Pomimo wyjątkowo nieprzyjemnego wyglądu, koty rasy sfinks należą do jednej z najpopularniejszych ras kotów. Charakterystyczna cechą tych kotów jest ich wyjątkowo głośne i uczuciowe mruczenie. Sfinksy uwielbiają pieszczoty, są niezwykle towarzyskie oraz w żadnym wypadku nie przeszkadza im noszenie ich na rękach. Lubią dzieci i doskonale czuje się nimi otoczony. Nie znosi samotności, bardzo cierpiąc gdy musi dłużej zostać sam. Pomimo dość odpychającego wyglądu, koty te w żadnym wypadku nie wykazują agresywnych zachowań. W momencie gdy ma on ochotę na psoty i zabawy, poprzez swoje akrobacje potrafi zwrócić na siebie uwagę właściciela. Aby zdobyć zainteresowanie człowieka, są w stanie nawet usiąść mu na ramieniu niczym papuga.

Więcej przeczytaj w blogu o kotach.