Będąc szczęśliwym opiekunem młodego kota, musisz zdobyć niezbędną wiedzę dotyczącą podstawowych zasad jego żywienia, aby i on był równie szczęśliwy oraz miał szansę na prawidłowy rozwój. Kocięta mają zupełnie inne potrzeby żywieniowe niż koty dorosłe. Jakie to potrzeby? Dowiedz się już teraz!
Masz młodego kota? Wybierz właściwą karmę!
Młode koty rosną niezwykle szybko. W związku z tym potrzebują wielu cennych składników odżywczych do prawidłowego wzrostu i rozwoju. Jednym z nich jest białko. Ponadto konieczne jest dostarczenie im znacznie większej ilości energii niż kotom dorosłym. Dlatego właśnie musisz sięgnąć po zbilansowaną karmę dedykowaną kociętom, która oferuje wszystkie potrzebne składniki w odpowiednich proporcjach. Chcąc mieć pewność, że zapewniasz swojemu kociakowi wszystko, co najlepsze, wybierz wysokiej jakości karmę, jak karma SPECIFIC™.
Jak karmić młodego kota?
Jak zostało nadmienione, kocięta rozwijają się bardzo szybko, dlatego już około 3-4 tygodnia życia możesz zacząć wprowadzać karmę – zarówno suchą, jak i mokrą. Jeśli wybierzesz karmę suchą, możesz namoczyć ją w wodzie. Kiedy kot osiągnie wiek około 8 tygodni, może być oddzielony od matki, a jego podstawowym pożywieniem staje się karma.
Kocię, ze względu na mały żołądek, powinno otrzymywać małe porcje karmy wielokrotnie w ciągu dnia – posiłków nie może być mniej niż 4-5. Musisz zadbać także o to, aby kot miał stały dostęp do świeżej wody. Zadbaj o czystość misek, gdyż koty stronią od brudnej wody. Miskę z wodą ustaw w pewnej odległości od miski z jedzeniem, aby resztki pokarmu nie wpadały do niej.
Jak długo karmić karmą dla kociąt?
Młody kot powinien otrzymywać karmę dedykowaną kociętom do około 8-12 miesiąca życia bądź do czasu przeprowadzenia zabiegu kastracji. Dorosły kot, zwłaszcza ten, który żyje w domu i w ogóle nie wychodzi na zewnątrz, nie wykazuje takiego zapotrzebowania na energię jak kocięta i koty wychodzące. Jeśli nie zmienisz karmy w odpowiednim czasie, u Twojego kota mogą pojawić się problemy z utrzymaniem prawidłowej masy ciała.
Czy karmę można pozostawić w misce?
Wielu opiekunów kotów decyduje się na uzupełnienie miski dzienną dawką pożywienia i pozostawienie jej do dyspozycji pupila. Rozwiązanie takie nie sprawdzi się jednak w przypadku kotów, które bardzo lubią jeść i nie potrafią sobie dozować karmy. Jeśli tylko masz taką możliwość, podawaj kotu mniejsze porcje kilka razy dzienne. Jedzenie możesz podawać nie tylko w misce, ale również np. w zabawkach interaktywnych. Dzięki takiej formie karmienia kot zaspokoi swój instynkt łowiecki i aktywnie spędzi czas, nawet jeśli nie wychodzi z domu!
Najnowsze komentarze