Wysłodki to rodzaj pokarmu dla bydła. Powstają one jako produkt uboczny przy produkcji cukru i są od lat stosowane przez rolników głównie jako pokarm dla krów. Jest to ekologiczne rozwiązanie, ponieważ odpad nie marnuje się, tylko może znaleźć swoje zastosowanie jako pasza dla zwierząt hodowlanych. Istnieje wiele rodzajów takich pokarmów, jednak skupmy się przede wszystkim na tych pochodzących z buraka.
Jak pozyskać wysłodki buraczane?
Gdy z buraka produkuje się cukier zachodzą w zasadzie dwa dość proste procesy. Pierwszy to zmiażdżenie buraka, a drugi to wypłukanie z niego cukru za pomocą wody. Mówi się też o “wyługowaniu” buraków z cukru. Z buraka znikają także inne substancje rozpuszczalne w wodzie. W efekcie w buraku pozostaje w zasadzie około 80% węglowodanów, co czyni go idealną wręcz paszą dla tak zwanych “przeżuwaczy”.
Przygotowanie paszy
Wysuszone wysłodki buraczane są łatwe do transportowania (czego nie można powiedzieć o ich mokrej formie, wtedy nadają się tylko do karmienia bydła w czasie trwania kampanii cukrowej). Suszenie to tak naprawdę “prasowanie”, czyli odwodnienie produktu przy użyciu temperatury rzędu 50-60°C. Po prasowaniu pojawia się kolejny problem, czyli trwałość produktu. Wysłodki po prostu się psują. Rozwiązaniem jest ich fermentacja, która zajmuje około miesiąca (w trakcie kiszenia ważne jest, aby wysłodki były dobrze ubite, ponieważ fermentacja jest procesem beztlenowym i pozostawienie tlenu w szparach pomiędzy burakami doprowadzi do gnicia). Oczywiście przeprowadzanie tych wszystkich skomplikowanych zabiegów przekłada się na wzrost ceny produktu.
Karmienie koni wysłodkami
W porównaniu z cenami siana wysłodki buraczane są tanim produktem, dlatego będą opłacalną alternatywą jako pokarm dla koni. Zawierają wysoki wskaźnik przyswajalnego błonnika i mają wartość kaloryczną zbliżoną do owsa. Bardzo dobrze sprawdzą się jako pasza dla koni mających problemy z zębami, wtedy jednak należy pamiętać, żeby wysłodki namoczyć przed podaniem zwierzęciu. Wielu wprawionych hodowców koni zastępuje wysłodkami nawet do 50% dziennego zapotrzebowania na owies.
Co gdy koń nie chce jeść wysłodków?
Oczywiście może się zdarzyć, że nasz zwierzak odmówi spożywania tego rodzaju paszy. Co wówczas należy zrobić? Rozwiązaniem jest wymieszanie wysłodków z olejem kukurydzianym lub sojowym, taka smakowita mieszanka z pewnością skusi nawet bardziej wybrednego osobnika. Oczywiście można też prasowane wysłodki wymieszać z rozgniecionym owsem. Warto też eksperymentować z wysłodkami melasowymi i niemelasowymi (koń może preferować tylko jeden rodzaj). Natomiast nim w ogóle poda się ten rodzaj paszy po raz pierwszy rekomendowane jest podanie najpierw małej porcji wymieszanej z innym pokarmem i później stopniowe zwiększanie ilości wysłodki. Czyli po prostu należy zwierzę stopniowo przyzwyczajać.
Reasumując odpady buraczane są bardzo ciekawym i opłacalnym sposobem na karmienie zwierząt. Sprawdzą się zwłaszcza dla koni, ponieważ są konkurencyjne cenowo w porównaniu z sianem. Pamiętaj, aby najpierw zakupić mniejszą ilość i przekonać się, czy Twoje konie zaakceptują taki pokarm. Jeśli tak, wtedy już możesz zacząć liczyć potencjalne oszczędności.
Najnowsze komentarze