Opiekując się psem, należy zadbać nie tylko o jego wyżywienie i zapewnić mu ruch. Trzeba też pamiętać o wszystkich potrzebach pielęgnacyjnych, dzięki którym pupil może być zarówno szczęśliwy, jak i zdrowy. Jeśli nie jesteś w stanie zrobić czegoś samodzielnie, pomoc oferuje nie tylko salon dla psów, lecz także każda dobra przychodnia weterynaryjna. Jakie usługi pielęgnacyjne wykonują weterynarze? Czytaj dalej i dowiedz się więcej!
Jakie usługi pielęgnacyjne wykonują weterynarze?
Głównym zadaniem weterynarza jest leczenie i profilaktyka chorób zwierząt. Warto jednak pamiętać o tym, że większość z nich zajmuje się także świadczeniem pielęgnacyjnych usług weterynaryjnych. Co do nich należy? Przede wszystkim jest to sprawdzanie stanu sierści oraz czyszczenie uszu psa.
Weterynarz może też zaoferować różnego rodzaju usługi dentystyczne, w tym usuwanie kamienia nazębnego, leczenie chorób przyzębia, czy nawet leczenie kanałowe. Oprócz tego lekarz weterynarii może też profesjonalnie zająć się skróceniem psich pazurów z odpowiednim uwzględnieniem ich ukrwienia i unerwienia. Te i inne usługi weterynaryjne świadczone są między innymi w przychodni https://www.vikravet.pl.
Dlaczego należy obcinać pazury psu?
Obcinanie pazurów psa jest bardzo ważne, a powodów, dla których zaleca się robienie tego regularnie, jest wiele. Przede wszystkim w ten sposób można uchronić zwierzę od urazów.
Długie pazury mogą zakrzywiać się, wbijać w poduszki łap i w ten sposób powodować dyskomfort, a nawet silny ból podczas chodzenia. Nieobcięte mogą też zaczepiać się o inne przedmioty i w efekcie zostać nieumyślnie wyrwane (pazury odrastają, może jednak pojawić się obfite krwawienie). Oprócz tego może to też być powód pojawienia się infekcji powstałych na skutek zbierającego się brudu i bakterii.
Jak często obcinać pazury psu?
To, jak często należy obcinać pazury psu, zależne jest od kilku czynników. Trzeba tu wymienić zarówno wagę, wiek i rasę psa, jak i jego aktywność fizyczną i podłoże, po którym chodzi. Psy dużo biegające po twardym gruncie, chodnikach i drogach szybciej ścierają swoje pazury, dlatego nie trzeba ich obcinać zbyt często.
Natomiast małe psy kanapowe, które wychodzą jedynie na krótkie spacerki na trawę, będą potrzebowały przycinania znacznie częściej. Najważniejsza jest regularność oraz kontrola pazurów. Jeśli nie jesteś pewien, kiedy i jak należy je obcinać, warto zapytać o to podczas wizyty u weterynarza!
Wszystko, co musisz wiedzieć, jeśli chcesz samodzielnie obcinać pazury psu!
Pazury psa możesz nauczyć się obcinać samodzielnie. Nie jest to jednak łatwe zadanie: do każdego psa należy podchodzić indywidualnie. Dlatego też na początku warto zobaczyć, w jaki sposób robi to weterynarz.
Należy pamiętać o tym, że pazury są częściowo ukrwione i unerwione wewnątrz – element ten nazywa się rdzeniem, a jego linia u każdego pupila jest inna i przesuwa się, jeśli skracanie zostanie zaniedbane. Trzeba pamiętać też o tym, że należy obcinać jedynie rogową część pazura, tak, aby nie był on ani zbyt długi, ani zbyt krótki, gdyż wtedy może wystąpić krwawienie.
Najnowsze komentarze