Pupile domowe, tak samo jak ludzie, mogą zachorować. Objawów choroby u zwierzaka nie można bagatelizować, warto jednak zachować zdrowy rozsądek i być świadomym tego, kiedy należy odwiedzić gabinet weterynaryjny. Jakie symptomy powinny niepokoić i kiedy przychodzi czas, by zwierzę zbadał weterynarz? Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej!
Regularne wizyty w sprawdzonym miejscu, czyli dobra przychodnia weterynaryjna powinna doradzić jak właściwie zadbać o swojego zwierzaka
Również każdy poradnik weterynaryjny zaczyna się od przypomnienia o konieczności regularnych szczepień zwierząt domowych. Zarówno pupile wychodzące, jak i te spędzające większość czasu w domu, narażone są na zachorowanie na wściekliznę. Choroba ta jest o tyle niebezpieczna, że zagraża nie tylko zwierzęciu, lecz także człowiekowi. Z tego powodu należy pamiętać o regularnych, corocznych wizytach lecznicy weterynaryjnej, podczas których pupil otrzyma pełne szczepienie. Dzięki prawidłowo prowadzonej książeczce zdrowia, niezależnie od tego, do jakiej przychodni się udasz, weterynarz będzie wiedział, jakie szczepionki powinien zaaplikować zwierzęciu. Aby mieć pewność, że pupil znajduje się w dobrych rękach, warto wybrać sprawdzoną lecznicę, taką jak https://www.neuro-vet.pl.
Podczas takiej kontrolnej wizyty weterynarz sprawdza też ogólny stan pacjenta, jego oczy, uzębienie oraz sierść, dzięki czemu może stwierdzić ewentualne występowanie pasożytów lub widocznych chorób.
Najczęstsze choroby u psów i kotów z którymi zgłaszają się właściciele zwierzaków do takich miejsc jak centrum weterynaryjne
Koty i psy to zwierzęta najchętniej wybierane jako domowe pupilki. Aby zapewnić im długie i zdrowe życie warto wiedzieć, jakie choroby mogą pojawić się u nich najczęściej i czym będą się one objawiały.
W przypadku wszystkich tych zwierzaków nierzadko mogą pojawić się pchły, kleszcze lub tasiemiec, szczególnie jeśli pupil spędza dużo czasu na dworze lub z innymi zwierzętami. Jeśli zauważysz, że zwierzę dużo się drapie, warto najpierw sprawdzić jego sierść przy samej skórze. Małe, czarne owady będą oznaczały, że masz do czynienia z pchłami. Dopóki nie pojawi się łysienie i czerwone plamy na skórze, zwierzaka możesz leczyć sam, przy pomocy specjalnych kropli i sprayów, jakie oferuje prawie każda weterynaria.
Znajdziesz tam również tabletki, które pomogą wyleczyć tasiemca u Twojego pupila. Zazwyczaj zakażenie tym pasożytem objawia się dużym apetytem przy jednoczesnym chudnięciu zwierzaka. Można go zaobserwować również w kale pupila, dlatego warto również to kontrolować podczas sprzątania na spacerze lub czyszczenia kuwety.
Pomoc weterynarza – kiedy jest niezbędna?
Niejeden blog weterynaryjny wskazuje też na to, że u psów i kotów mogą wystąpić poważne choroby neurologiczne, które wymagają natychmiastowego kontaktu ze specjalistą. Objawiają się one brakiem koordynacji ruchowej pupila, problemami z poruszaniem się oraz ospałością i apatią. W tych wypadkach nie należy zwlekać i trzeba natychmiast zabrać zwierzę do przychodni, gdzie zostaną zrobione badania diagnostyczne. W wielu przypadkach wystarczy leczenie odpowiednimi tabletkami, zdarza się jednak, że niezbędny jest zabieg lub operacja. Im szybciej pupil zostanie zdiagnozowany, tym większe będą szanse na jego wyleczenie.
Najnowsze komentarze