Schorzenia jakie najczęściej diagnozuje weterynarz ortopeda, to choroby stawów u psów. Właściciele czworonogów bardzo często nie wiedzą jak opiekować się swoimi chorymi na stawy psami. Jednym z kluczowych elementów w leczeniu tego typu chorób jest prawidłowo zbilansowana dieta. O czym powinniśmy pamiętać wybierając karmę dla psa, który choruje na schorzenie stawów? Jakie zalecane są by stosować metody żywienia psów z chorobami stawów? Dlaczego dieta jest tak istotnym elementem? Czy naszego psa powinien obejrzeć weterynarz ortopeda i zbilansować mu dietę?

Metody leczenia chorób stawów u psów

Przebieg leczenia chorób stawów u psów nie jest najprostszym wyzwaniem jakie ma weterynarz. Zdarza się, że ten proces leczenia wymaga bardzo dużo czasu i będzie trwał praktycznie do końca życia psa. Wszystko zależy od tego jakiego typu jest schorzenie i jakie metody leczenia można przy nim zastosować. Artroskopia i ortopedia są bardzo rozwinięte, dlatego żaden dobry gabinet weterynaryjny nie powinien mieć z tym problemu. Głównym i podstawowym celem leczenia jest łagodzenie bólu i zmniejszenie cierpienia, które towarzyszą choremu zwierzęciu oraz zapewnienie mu jak największego komfortu.

Do leczenia chorób stawów stosuje się trzy podstawowe zasady:

  1. podawanie leków
  2. stosowanie odpowiedniej i dobranej suplementacji, którą poleca weterynarz ortopeda
  3. prawidłowy sposób żywienia

Wszystkie metody farmakologiczne polegają na podawaniu psom leków przeciwbólowych oraz przeciwzapalnych w celu złagodzenia objawów. Część chorób stawów u psów powoduje ostry ból w obrębie chorej kończyny, z tego powodu tak ważne jest jak najszybsza reakcja i wyeliminowanie dolegliwości bólowych. Gabinet weterynaryjny może polecić podawanie leków w dwóch formach – tabletek lub zastrzyków. Zdarza się, że stosowane są także antybiotyki, wtedy leczenie trwa co najmniej kilka tygodni. Kiedy przyczyną pojawienia się choroby są zaburzenia immunologiczne, przychodnia weterynaryjna może przepisać podawanie preparatów sterydowych. Wszystkie środki leczenia najczęściej uzupełniają podawanie suplementów diety, ponieważ tego typu substancje pozytywnie wpływają na wzmocnienie stawów. Polecane przez centrum weterynaryjne są suplementy z chodriotyną i glukozaminą. W terapii chorób stawów warto zadbać także o stan chrząstki stawowej. Aby wzmocnić tę ważną dla pracy całego stawu strukturę oraz zapewnić odpowiednią konsystencję mazi stawowej można zastosować preparaty zwane chondroprotektorami. Preparaty wzmacniające chrząstkę stawową dostępne są pod różnymi postaciami, dlatego nie musimy martwić się o to, że pies nie będzie chciał połykać tabletek. Zamiast tabletek możemy wykorzystać np. specjalny dodatek do karmy czy syrop.

W niektórych szczególnych przypadkach może się zdarzyć, że gabinet weterynaryjny zaleca podawanie wzmocnienia w formie zastrzyków. Jeszcze w innych przypadkach zdarza się, że przychodnia weterynaryjna i weterynarz ortopeda poleca wykonanie zabiegów chirurgicznych.

Jeśli zauważasz u swojego pupila niepokojące objawy, problemy z poruszaniem się, warto jest by zobaczył go weterynarz, który oceni problem. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej odwiedź tę stronę internetową i poznaj centrum weterynaryjne: https://www.wetmarysin.pl.

Właściwa dieta dla psa z problemami ze stawami

Leczenie problemów ze stawami u psów nie opiera się tylko na farmakoterapii czy interwencjach chirurgicznych, ale jest to także prowadzenie psa z odpowiednią dietą. Dieta jest kluczowym elementem i ma ogromne znaczenie szczególnie w przypadku leczenia psów otyłych, ponieważ często konieczne jest odchudzanie takiego psa. Za duża masa ciała doprowadza do ogromnego nacisku na stawy, które z czasem są coraz bardziej obciążane. Takie obciążanie stawów może powodować powstanie zmian zwyrodnieniowych. Z tego powodu dobrze dobrana karma jest tak istotna i ma ona wpływ na cały organizm psa.