Zabieg kastracji jest jednym z najczęściej wykonywanych w gabinetach weterynaryjnych. Jego popularność wynika z tego, że jest on prosty i obarczony niewielkim ryzykiem powikłań, a niesie za sobą liczne korzyści. Kiedy jest najlepszy czas na wykastrowanie psa? Jak zająć się pupilem w okresie rekonwalescencji? Dowiedz się więcej!
Na czym polega kastracja i dlaczego warto ją rozważyć?
Kastracja, skrótowo rzecz ujmując, jest zabiegiem powodującym trwałą bezpłodność. Każdy opiekun, który nie ma w planach założenia hodowli psów rasowych, powinien ją rozważyć. Dlaczego? Choć wokół kastracji krąży wiele mitów i kontrowersji, jedno jest pewne. Stanowi ona skuteczny środek zapobiegania niekontrolowanemu rozrodowi wśród zwierząt, a co za tym idzie – ogranicza ich bezdomność i cierpienie. Co równie istotne, dzięki zabiegowi można uniknąć wielu groźnych chorób nowotworowych układu rozrodczego zarówno u psów, jak i suk.
Kiedy poddać psa zabiegowi?
Kastracja to operacja, która stanowi ingerencję w układ hormonalny zwierzęcia. Dlatego ważne jest, aby wstrzymać się z jej przeprowadzeniem do czasu osiągnięcia przez psa dojrzałości płciowej (chyba że istnieją przesłanki medyczne do natychmiastowego jej wykonania). Zbyt szybkie poddanie czworonoga zabiegowi może skutkować niekorzystnymi zmianami zarówno w jego zachowaniu i wyglądzie (np. rozwój lęku, zaburzenia w obrębie kośćca). Porozmawiaj na ten temat z lekarzem weterynarii i zastosuj się do jego wskazówek.
Jak zadbać o psa po kastracji?
Decydując się na poddanie pupila kastracji, musisz mieć świadomość, że jego rekonwalescencja będzie trwać około 7-14 dni. W tym czasie, a w szczególności od razu po zabiegu, musisz otoczyć czworonożnego pacjenta należytą opieką. Zadbaj o jego komfort, bezpieczną i spokojną przestrzeń do odpoczynku. Regularnie kontroluj stan szwów i rany, nie dopuszczaj do zabrudzenia w czasie spacerów. Pies powinien nosić specjalny kołnierz lub/i ubranko. Czasem jednak nawet one nie stanowią wystarczającego zabezpieczenia, bo wiele czworonogów i tak znajduje sposób na to, aby dostać się do rany i wylizać ją, dlatego bacznie obserwuj pupila.
Zarówno zaraz po zabiegu, jak i w przyszłości zatroszcz się o prawidłową dietę podopiecznego. Podawaj mu najlepszej jakości pożywienie, jak np. karmy bytowe i karmy specjalistyczne SPECIFIC™, dostosowane do potrzeb psów po kastracji, odznaczające się niższą kalorycznością i ułatwiające kontrolowanie wagi.
Podsumowanie
Kastracja to bezpieczny, powszechnie przeprowadzany zabieg, który warto rozważyć, gdy nie planujesz hodowli psów rasowych. Decydując się na niego, uprzednio porozmawiaj z lekarzem weterynarii, aby uzyskać informacje, jak najlepiej się do niego przygotować, aby otoczyć pupila najlepszą opieką, zapewnić mu komfort i bezpieczeństwo zarówno zaraz po nim, jak i w przyszłości!
Najnowsze komentarze