To prawda, że adopcja kota wiąże się nie tylko z dużymi emocjami, ale także z bardzo dużą odpowiedzialnością. Pierwszym wyzwaniem, jakiemu powinni sprostać nowi opiekunowie kociaka, jest zapewnianie mu odpowiedniej wyprawki i zabranie na badania do weterynarza (jeśli wcześniej ich nie było). Warto przy tym wspomnieć, że wbrew pozorom skompletowanie idealnej wyprawki nie należy do najłatwiejszych zadań i może na początku wzbudzać wiele wątpliwości. Dlatego dobrze jest dowiedzieć się, co w pierwszych dniach będzie nam niezbędne i zainwestować w produkty, które na pewno się przydadzą.

Wizyta u weterynarza – dlaczego warto od niej zacząć?

Niezależnie od tego, czy decydujemy się na zakup rasowego kota, czy na adopcję pupila, powinniśmy upewnić się, że kociak został przebadany pod kątem chorób zakaźnych (FIV/FeLV) i pasożytów. Ponadto w przypadku dorosłych kotów warto wykonać badania krwi (morfologię, biochemię, jonogram), moczu oraz USG i echo serca. Warto przy tym wspomnieć, że nie powinniśmy odrobaczać kota profilaktycznie – aby dowiedzieć się, czy zażycie takich tabletek jest konieczne, należy wykonać badanie kału z trzech próbek i poczekać na wyniki.

Oprócz tego bardzo ważne okazują się szczepienia, nawet wtedy, gdy kot nie będzie wychodził na zewnątrz. Pierwsze szczepienia wykonuje się u młodych kociaków (jeśli koty były w międzyczasie odrobaczane powinniśmy odczekać 2 tygodnie i dopiero po upływie tego czasu zdecydować się na szczepienie), następnie po roku robimy szczepienie przypominające i kontynuujemy je co trzy lata.

Kuweta i żwirek dla kota – co warto wiedzieć o ich wyborze?

Trudno wyobrazić sobie koci dom bez wytrzymałej i dużej kuwety. Dlatego też jeszcze przed przyprowadzeniem kota do nowego domu warto wyposażyć się w odpowiednio dobraną kuwetę, żwirek oraz akcesoria ułatwiające dbanie o higienę. Powinniśmy przy tym zwrócić uwagę na fakt, że każdy kot, szczególnie dorosły, może mieć swoje własne preferencje i nie wszystkie zestawy będą mu odpowiadały. W praktyce oznacza to, że niektóre koty preferują kuwety bez zamykania i drewniany czy bentonitowy żwirek.

Podczas zakupu czy adopcji pupila warto dowiedzieć się, z jakiego żwirku korzystał w obecnym miejscu zamieszkania. Jako że koty uwielbiają rutynę, nagła zmiana domu może okazać się dla nich dużym stresem – dlatego też żwirek, który jest im dobrze znany, zachęci do korzystania z kuwety i pomoże zminimalizować stres. W późniejszym czasie godnym uwagi wyborem będzie między innymi żwirek naturalny dla kota, czyli wykonany z drewna lub kukurydzy, który świetnie chłonie zapachy i ułatwia zadbanie o higienę. Ponadto dużym uznaniem cieszą się żwirki bentonitowe, które bardzo dobrze się zbrylają.

Jak wybrać idealną karmę dla kota?

Choć wiele osób nie zdaje sobie z tego sprawy, odpowiednio dobrana karma ma bardzo duży wpływ na prawidłowy rozwój kota i zapobiega wielu poważnym chorobom. Dlatego też warto wiedzieć, że w przypadku kotów najlepszym wyborem zawsze będą wysokomięsne puszki. Dzieje się tak, ponieważ koty ze względu na swoje pustynne pochodzenie większość wody czerpią ze spożywanego pokarmu. Z tego też powodu sucha karma dla kota bardzo często prowadzi do odwodnienia i poważnych problemów z nerkami. Ponadto popularne chrupki zazwyczaj zawierają dużo węglowodanów, które przyczyniają się do otyłości i cukrzycy.

Wybierając karmę dla kota, warto zwrócić uwagę na jej skład. Dobrym wyborem będą puszki, które zawierają jak najwięcej mięsa mięśniowego i niewielką ilość podrobów. Warto zwrócić szczególną uwagę na takie firmy jak Gussto, catz finefood, Moonlight, Dolina Noteci czy Animonda Carny. Tego typu karmy często występują w korzystnych cenowo pakietach, a ich zakup w wielu przypadkach okazuje się tańszym rozwiązaniem niż popularne marketowe propozycje.

Zabawki i kocie drapaki jako niezbędne wyposażenie domu

Drapak, który spodoba się kotu, skutecznie ochroni nasze meble przed śladami po kocich pazurach. Dlatego też warto zdecydować się na model, który spełni wszystkie potrzeby pupila i zachęci go do korzystania z tego typu akcesoriów. Warto przy tym wspomnieć, że istnieją koty, które preferują drapaki pionowe, jak i takie, które wolą poziome maty do drapania. W przypadku drapaków pionowych powinniśmy zdecydować się na modele z wysokimi i szerokimi słupkami (powinny mieć minimum 11 cm średnicy), z kolei jako drapak poziomy świetnie sprawdzi tekturowa mata.

Oprócz tego dużym zainteresowaniem cieszą się tunele dla kota, w których może się schować i odpocząć lub zaczaić się na pluszową myszkę, oraz różnego rodzaju logistyczne zabawki. Warto zwrócić uwagę na fakt, że kocia zabawa nie powinna polegać jedynie na bieganiu, ale przede wszystkim na koncentracji, czajeniu się, polowaniu i „zjedzeniu” ofiary (dlatego po zakończonej zabawie możemy dać kotu posiłek lub ulubiony przysmak).