Hodowcy królików mogą przygotować dla tych zwierząt wybiegi stałe albo zmienne. Powszechnie stosowane są wybiegi na trawniku

wykot królików zimą

Króliczki są wielorujowe. Z tego też powodu możliwy jest wykot królików zimą. Rasy średnie dojrzałość płciową uzyskują po około trzech miesiącach życia, natomiast króliki ras dużych dojrzewają trochę później. Do rozpłodu należy zatem przeznaczać samice po ukończeniu 6 miesięcy, a samce w wieku 8 miesięcy. Wybieg oraz właściwe żywienie to ważne elementy hodowli tych zwierząt.

Wybieg hodowli królików

Wykorzystując w hodowli system klatkowy, króliki pozbawia się naturalnych warunków życia. Dość często królik udomowiony żyje w małej i ciemnej klatce. Wybieg hodowli królików dają królikom warunki zbliżone do naturalnych. Na ten cel zdecydowanie warto przeznaczyć suchą łąkę. Wybieg należy odpowiednio ogrodzić, dlatego że króliki nie powinny na wybiegu spotykać się z innymi zwierzętami, które to mogą być nosicielami wielu chorób. Do ogrodzenia wybiegu najlepiej nadaje się siatka z drutu. Z kolei zaś małe przenośne wybiegi, należy ogrodzić siatką rozpiętą na drewnianych ramach i otoczyć z góry siatką.