Jeśli z jakichś powodów nie możemy lub nie chcemy mieć popularnych czworonogów w postaci kota czy psa, pozostają nam mniejsze zwierzątka do wyboru. Alternatyw jest naprawdę sporo, dzięki czemu każdy znajdzie dla siebie odpowiedniego pupila. Sporą popularnością cieszą się chomiki, które znane są już chyba każdemu od dziecka. Te małe gryzonie nie mają wygórowanych wymagań, dlatego nawet dzieci poradzą sobie z opieką nad nimi. Chomikom trzeba oczywiście stworzyć optymalne warunki do życia, aby dobrze się rozwijały i były zadowolone. Zanim zdecydujemy się na takie zwierzę, trzeba zastanowić się nad tym, jak powinno wyglądać jego żywienie. Niektóre produkty są zalecane i wskazane, a inne wręcz zabronione. Przez brak wiedzy można zaszkodzić gryzoniowi, dlatego pora ją uzupełnić.

Jak powinno wyglądać żywienie chomika?

Chomikowi trzeba dobrze zbilansowany pokarm. Wszelkie zmiany w diecie należy wprowadzać powoli, stopniowo. Do każdej nowości chomik musi się przyzwyczaić – niektóre produkty nie będą mu smakowały, dlatego trzeba mieć na uwadze jego preferencje. Ze świeżymi owocami nie powinno się przesadzać, podobnie jak z orzechami. Wystarczy po łyżeczce co trzy-cztery dni (maliny, melony, porzeczki, poziomki, owoce dzikiej róży, żurawina, truskawki, winogrona, jabłka, figi, borówki, jagody). Z kolei warzywa można dawać nawet codziennie, nie przekraczając ilości jednej łyżeczki. Idealna będzie cukinia, dynia, kabaczek, kukurydza, czerwone buraki, marchew, papryka, ogórek, pasternak, pietruszka, roszponka. Owoców i warzyw nie podajemy oczywiście w całości, ale po obraniu i pokrojeniu na drobne kawałki. Podstawą diety są ziarna, najlepiej kupować gotowe mieszanki. Od czasu do czasu można podać zwierzęciu też kasze i niewielkie ilości siemienia lnianego.

Chomiki bardzo lubią zioła, przede wszystkim: bazylię, koniczynę, lubczyk, melisę, krwawnik, koperek, mniszka, nagietka, rumianek, tymianek, rzeżuchę, oregano, stokrotkę. Warto też dawać trawę. W diecie chomika nie może zabraknąć regularnej dawki białka, ale nie należy z nim przesadzać. Jedna łyżeczka co trzy-cztery dni wystarczy w postaci larw mączniaków, pasikoników czy chrząszczy. Raz na jakiś czas można dać też surowy, niewielki kawałek mięsa lub jajka na twardo. Do ścierania zębów potrzebne będą twarde produkty takie jak kolby dla gryzoni, gałązki drzew owocowych i liściastych. Chomiki uwielbiają ziarna słonecznika i wszelkiego typu orzechy, ale ze względu na ich kaloryczność należy podawać takie przekąski w niewielkich ilościach.

Te produkty nie mogą znaleźć się w diecie chomika

Niektóre produkty są niedozwolone w diecie chomika, mogą mu mniej lub bardziej zaszkodzić, nawet doprowadzić do zatrucia. Mogłoby się wydawać, że wszystkie warzywa i owoce będą dobre, ale w praktyce wygląda to już inaczej i trzeba zachować ostrożność. Nikt nie chce przecież zaszkodzić nieumyślnie swojemu pupilowi. Na liście produktów zakazanych znajdują się: awokado, bakłażan, czosnek, ciecierzyca, bób, brukselka, kapusta, por, rabarbar, rzodkiew, soczewica, szczaw, szczypiorek, szpinak, surowe ziemniaki, granat, liczi, mango, papaja cytrusy, fasola.

Gdzie zaopatrywać się w jedzenie dla chomika?

Jako że chomiki są bardzo popularnymi zwierzętami domowymi, nie ma najmniejszych problemów z kupieniem dla nich przydatnych akcesoriów, przeróżnej żywności, w tym przekąsek. Tak naprawdę to nawet w pierwszym lepszym supermarkecie znajdziemy podstawowe produkty na dziale dla zwierząt. Oczywiście trzeba liczyć się z ograniczonym asortymentem, wątpliwą jakością i wyższymi cenami. Zdecydowanie większy wachlarz wyboru mamy w sklepach zoologicznych, ale prawdziwe bogactwo i różnorodność asortymentu czeka na nas w Internecie. Zakupy w Sieci są wygodne, szybkie, bezpieczne, łatwe i tanie. Jeśli chcemy zaoszczędzić czas, pieniądze i energię, to jak najbardziej warto odwiedzić sklep zoologiczny online, gdzie kupimy dosłownie wszystko dla swojego chomika. Dodatkowo można liczyć na atrakcyjne rabaty i promocje.

Z ofertą zapoznamy się w dowolnym momencie i miejscu, będąc w swoim domowym zaciszu. Wystarczy kilka kliknięć myszką komputerową, aby złożyć zamówienie. Wszystkie produkty są dokładnie opisane, można obejrzeć też ich zdjęcia. Kolejną zaletą będzie szybka i darmowa dostawa. Kurier dostarczy paczkę w trybie niemalże błyskawicznym pod wskazany przez nas adres, czyli pod same drzwi naszego domu. Do wyboru mamy mnóstwo sklepów zoologicznych online, z bardziej lub mniej rozbudowaną ofertą. Regularnie pojawiają się różne nowości, wyprzedaże – wystarczy zapisać się do newslettera, aby być o wszystkim na bieżąco informowanym. Nie trzeba tracić nawet czasu na szukanie okazji. Co więcej, jeśli nie będziemy zadowoleni z towaru, możemy go zwrócić i to nawet bez podawania przyczyny, a na jego odesłanie mamy aż czternaście dni.

____________________________________________

Artykuł powstał dzięki uprzejmości sklepu zoologicznego Tukan24