W okresie wakacyjnych wyjazdów właściciele psów nierzadko muszą mierzyć się z różnego rodzaju dylematami związanymi z ich zwierzętami. Nie zawsze istnieje możliwość zostawienia pupila pod opieką znajomego czy któregoś z członków rodziny. Z kolei hotele dla zwierzaków bywają drogie, a latem mogą do tego pojawić się problemy ze znalezieniem w nich wolnych miejsc. Poza tym nie wszystkim uśmiecha się wizja oddania ukochanego psiaka w obce ręce. Wszystko to nie oznacza jednak, że właściciele psów muszą rezygnować z wakacyjnych podróży – mogą oni rozważyć wybranie się na wakacje ze swoimi pupilami. W takim wypadku należy jednak wziąć pod uwagę kilka podstawowych kwestii.

Noclegi z psem. Czy wybrane miejsce noclegowe akceptuje zwierzęta?

Mimo że coraz więcej ośrodków wypoczynkowych umożliwia zakwaterowanie w nich również zwierzaków, wciąż w bardzo wielu miejscach nie są one akceptowane. Dlatego też planując wyjazd z psem, należy w pierwszej kolejności sprawdzić, czy w wybranym obiekcie zwierzęta są mile widziane. Niezależnie od tego, jaka informacja na ten temat znajduje się na przykład na stronie danego hotelu, warto i tak spytać gospodarza o możliwość przyjazdu z psem. Niektóre miejsca oficjalnie tego nie umożliwiają, ale jeżeli zwierzak jest cichy i spokojny, to właściciel może w drodze wyjątku go zaakceptować. Z kolei w obiektach, do których można przyjeżdżać z psami, mogą panować związane z tym określone zasady, o które również lepiej zapytać. Właściciele mogą na przykład wymagać, aby zwierzę było grzeczne i czyste, a wstęp do niektórych miejsc na terenie obiektu może być dla niego wzbroniony. W niektórych hotelach mile widziane są zaś jedynie małe pieski. Wszystko to należy sprawdzić przed zarezerwowaniem noclegu, aby uniknąć przykrych niespodzianek.

Urlop z psem. Czy w pobliżu miejsca noclegowego znajduje się przychodnia weterynaryjna?

Jak to mówią, przezorny zawsze ubezpieczony. Dlatego warto sprawdzić, czy niedaleko agroturystyki czy hotelu przyjmuje jakiś weterynarz. Być może podczas trwania całego wyjazdu pies będzie zdrowy i zadowolony, na wszelki wypadek lepiej jednak dowiedzieć się, gdzie ewentualnie można szukać dla niego pomocy.

Weekend z psem. Czy pies dobrze zniesie jazdę samochodem?

Niektóre psiaki doskonale czują się nawet podczas długich podróży. Inne źle znoszą każdy wyjazd albo są niegrzeczne – szczekają, piszczą, skaczą. Trzeba wziąć to pod uwagę i dostosować jazdę do potrzeb zwierzaka. Jeśli planowany wyjazd ma być długi, należy przewidzieć po drodze postoje, aby można było zabrać psa na krótki spacer. Zawsze trzeba też mieć przy sobie wodę i miseczkę, zwłaszcza podczas gorących letnich dni, żeby pupil mógł się napić. Powinno się też zapewnić mu odpowiednie miejsce w samochodzie. Jeśli zwierzak podczas jazdy nie leży spokojnie, to warto pomyśleć o zakupie specjalnego transportera lub pasów samochodowych przeznaczonych dla psów. To pozwoli zaoszczędzić stresu i właścicielom, i ich pupilom.

Wakacje z psem. Czy wyjazd będzie komfortowy dla psa?

Bywa, że psy z dala od domu czują się niepewnie. Dobrze jest więc postarać się, aby wakacyjny wyjazd był dla pupila atrakcyjny i jak najmniej stresujący. Warto sprawdzić, czy w pobliżu wybranego miejsca noclegowego znajdują się jakieś ciekawe trasy spacerowe, którymi można przejść się ze zwierzakiem, żeby nie spędzał całych dni zamknięty sam w pokoju hotelowym. Powinno się także zapakować jego stały pokarm, na przykład chrupki, do których jest przyzwyczajony. Można ją nabyć tu: Karma dla psa małego i dużego. Karma dla psa alergika. Warto też wziąć ze sobą z domu kocyk psiaka lub jego ulubioną zabawkę, aby miał przy sobie coś swojskiego, przesiąkniętego znajomymi zapachami.

Jeżeli podczas planowania wakacyjnego wyjazdu z psem weźmie się pod uwagę powyższe kwestie, szanse na to, że podróż będzie udana i dla właściciela, i dla zwierzaka są bardzo duże. Należy przede wszystkim nie zapominać o potrzebach psa i postarać się sprawić, aby ten był spokojny i zadowolony. Jeśli tak się stanie, pupil odpłaci się radością, a wspólne wakacje będą naprawdę fantastyczne.