Zakładasz akwarium i nie jesteś pewny, o czym musisz pamiętać? Poniżej opowiemy o jednym z najważniejszych procesów, który musi wystąpić, żeby Twoje akwarium tętniło życiem. Mowa oczywiście o cyklu azotu.
Przemiany związków azotu w wodzie
Pierwszą substancją, która pojawia się w wodzie, jeśli chodzi o związki azotu, jest amoniak. To substancja skrajnie niebezpieczna i toksyczna. W skutek kolejnych przekształceń jest ona przetwarzana przez różne kolonie bakterii najpierw w NH3 i NH4, później w azotyny, a następnie w azotany.
Zarówno NH3, jak i azotyny w wodzie są niezmiernie niebezpieczne i szkodliwe dla ryb. Dopiero ostatni produkt cyklu jest dla zwierząt nieszkodliwy. Dodatkowo stanowi on pożywkę dla roślin, żyjących w morskim akwarium. Należy jednak mieć ilość tych substancji pod stałą kontrolą. Zbyt wiele azotynów sprawi, że oprócz chcianych roślin w zbiorniku zamieszkają też glony. Zbyt mała ilość może sprawić, że roślinność nie będzie miała wystarczająco substancji odżywczych. Skład wody i zawartość pochodnych azotu sprawdza się na podstawie testów, które można kupić w sklepach zoologicznych.
Najnowsze komentarze