Prawidłowe żywienie królika
Poniższe porady to zasady ogólne. Warto pamiętać, że w zależności od wieku, rasy czy stanu zdrowia królika — zalecenia co do jego diety mogą się różnić od poniższych.
Co powinny jeść króliki?
Siano
Siano jest podstawą króliczej diety (cała dieta powinna składać się z niego w 80%). Królik powinien mieć do niego nieograniczony dostęp. Dzięki niemu jego układ pokarmowy pracuje prawidłowo.
Woda
Nic nie zastąpi królikowi wody z kranu lub źródlanej ze sklepu — musi mieć do niej nieograniczony dostęp. Warto przy tym zwrócić uwagę na jej czystość.
Wszelkie wody mineralne, mineralizowane czy gazowane, a nawet woda przegotowana są szkodliwe dla królika. Również filtry uzdatniające wodę sprawiają, że staje się ona uboga w jony, co również negatywnie wpływa na królika.
Zioła, zielenina, gałązki
Gałązki i korzonki, poza tym, że ścierają zęby, są także zdrowym smakołykiem. Dietę można uzupełnić warzywami czy granulatem, ale trzeba pamiętać, że są one raczej dodatkiem do króliczej diety.
Jakie zioła?
Warto zaznaczyć, że królik w swoim naturalnym środowisku zjada do kilkunastu różnych rodzajów ziół dziennie. Dieta królika powinna być więc urozmaicona w zróżnicowane zioła, płatki kwiatów oraz korzonki. Każde z nich ma inne właściwości i w różnoraki sposób wpływa na organizm zajęczaków. Zbyt uboga dieta może prowadzić do różnych chorób. Przedawkowanie również jest niebezpieczne z tego względu, że zioła mają silne działanie. Warto więc upewnić się, jakie działanie mają podawane przez nas rośliny i dostosować ilość i częstotliwość podawania do potrzeb królika.
Przykładowe zioła, które możemy podawać codziennie to:
- babka lancetowata,
- babka szerokolistna,
- tymotka łąkowa,
- mniszek lekarski,
- pięciornik gęsi,
- liście malin,
- liście brzozy,
- melisa,
- podagrycznik,
- gwiazdnica pospolita,
- chaber bławatek.
Zioła, które możemy podawać w mniejszych ilościach lub rzadziej to:
- pokrzywa,
- stokrotka,
- jeżówka (ECHINACEA),
- nagietek,
- skrzyp polny,
- liście porzeczki,
- liście borówki (czernicy),
- ziele kukurydzy,
- krwawnik,
- płatki słonecznika,
- liście truskawek,
- płatki róży (nie z kwiaciarni),
- mięta,
- bazylia,
- liście gruszy.
Jakie warzywa i zielenina?
Bardzo ważne jest, by warzywa nie zdominowały diety królika! Królicza dieta złożona w większości z warzyw będzie prowadziła do otyłości i przerostu zębów.
Nie podajemy całego warzywa na raz, a jedynie jego kawałek — ilość zależy od królika i jego potrzeb.
Warzywa możemy królikowi pokroić, warto jednak zwrócić uwagę, by nie były one pokrojone zbyt drobno, gdyż królik może się wtedy nimi zakrztusić.
Przykładowe warzywa, jakie można podawać królikowi to:
- korzeń marchewki,
- papryka,
- korzeń pietruszki,
- korzeń selera,
- burak.
Do zieleniny można zaliczyć np. cykorię zieloną lub sałatę rzymską mini. Okazjonalnie możemy podawać je z warzywami. Ilość i częstotliwość podawania również konsultujemy ze specjalistą.
Dodatki do diety
Gałązki można podawać codziennie (najlepiej wierzba, brzoza, jabłoń, grusza) – zajmą one królika, pomogą w ścieraniu ząbków a może też oszczędzą nasze meble :).
Dodatkowo można podawać również granulat, trzeba jednak zwrócić uwagę na to, żeby był on bezzbożowy, a jego skład nie zawierał żadnego z zakazanych składników (patrz niżej).
Granulatu nie zostawiamy non stop w misce — podajemy go niewiele, po kilka pałeczek dziennie. Nie jest on niezbędny w króliczej diecie — najlepiej zastąpić go jak największą różnorodnością ziół, które w zupełności zaspokoją zapotrzebowanie królików.
Czego królikowi nie wolno jeść
Niestety, większość produktów sprzedawanych w sklepach zoologicznych jako dedykowanych dla królików, jest bardzo szkodliwa, a ich podawanie może doprowadzić do poważnych problemów ze zdrowiem, a w konsekwencji i do śmierci królika. Szkodliwe dla królików produkty to:
- pieczywo,
- kolby, dropsy, rożki i inne produkty zbożowe,
- lizawki solne,
- wapienka “do ścierania ząbków”,
- kolorowe karmy i mieszanki ze zbożami,
- ziarna zbóż,
- słodycze, czekolada, paluszki, chipsy i inne “ludzkie” i przetworzone jedzenie,
- trociny,
- kwiaty domowe (w większości są mocno toksyczne),
- ziemniaki,
- rośliny z rodziny cebulowatych — szczypiorek, por, cebula, czosnek,
- orzechy,
- kapusta,
- sałata lodowa i masłowa,
- witaminy, zakwaszacze sprzedawanych jako dodatek do jedzenia lub wody.
Najnowsze komentarze