Pies to bez dwóch zdań najlepszy przyjaciel człowieka. Jego wierność i oddanie chwytają za serce nie jednego z nas. Jednak jest to zwierzę, które jest w pełni zależne od swojego właściciela i to właśnie na nim spoczywa obowiązek dbania o zwierzaka i zaspokajania jego życiowych potrzeb. Psy od pokoleń towarzyszą człowiekowi w życiu codziennym. Jednak dopiero od niedawna zaczęto przykładać coraz większą wagę do ich prawidłowego wychowania oraz dbania o ich ogólny stan zdrowia.

Sterylizacja psa

Sterylizacja to podwiązanie jajników u suki , bądź nasieniowodów u psa. Zabieg ten uniemożliwia proces rozmnażania się bez pozbawiania zwierząt narządów rozrodczych co ma miejsce w przypadku kastracji. Niestety te dwa pojęcia są bardzo często mylone choć w praktyce oznaczają zupełnie coś innego. Bardzo istotne jest to, że sterylizacja blokuje możliwość rozmnażania się lecz nie hamuje działania hormonów. Jaki jest odpowiedni wiek na sterylizację? Każdy wiek jest dobry o ile stan zdrowia zwierzaka pozwala na przeprowadzenie zabiegu. Jeżeli już wiemy, że nie chcemy, aby nasz pies się rozmnażał najlepiej wykonać sterylizację kiedy osiągnie dojrzałość płciową. U poszczególnych ras czas ten się różni. Mniejsze psy dojrzewają szybciej, większe wolniej. Zazwyczaj jest to pomiędzy 7 a 20 miesiącem życia.

Co daje nam wysterylizowanie psa?

  • zapobiega rozmnażaniu się zwierząt (bardzo często niekontrolowanym)
  • zmiany w charakterze i uosobieniu zwierzęcia (spokojniejsze, nie uciekają z domów by zaspokoić swój popęd seksualny)
  • ochrona przed nowotworami
  • zapobieganie męczącym i niehigienicznym cieczką

Zabieg sterylizacji psów można przeprowadzić praktycznie w każdym gabinecie weterynaryjnym. Jest to zabieg operacyjny i pod narkozą, dlatego przed jego wykonaniem lekarz powinien dokładnie zbadać zwierzę, aby moc wykluczyć przeciwskazania. Cena takiego zabiegu waha się od 200 do nawet 600 złotych. Uzależnione to jest od miasta oraz wielkości psa (im większy tym zabieg jest droższy).

Wszystko, co powinieneś wiedzieć o sterylizacji psa.

Aktywność psa

Pies to w większości przypadków nieodłączny towarzysz rodziny. Towarzyszy nam prawie we wszystkich czynnościach dnia codziennego. Aktywne spędzanie czasu ze zwierzakiem to nie tylko przyjemność dla właściciela, ale także dla psa. Spacery, bieganie, czy zabawy na świeżym powietrzy bardzo korzystnie wpływają nie tylko na rozwój pupila, ale także na jego zdrowie. Dlatego warto zadbać o to, aby nasz pies miał zapewnioną odpowiednią dawkę ruchu.

Twój pies nie ma ochoty na aktywne spędzanie wolnego czasu? Jak z tym walczyć?

Pies psu nie równy, dlatego może zdarzyć się tak, że nasz pupil nie będzie miał ochoty na wysiłek fizyczny tylko wybierze ciepłą kanapę i zacisze domu. Co zrobić, aby zachęcić go do aktywności fizycznej? Oto kilka sposobów, które sprawdzają się w praktyce:

  • Wybieraj różne aktywności fizyczne. Nie każdy pies lubi to samo. Czasem potrzeba czasu, aby poznać potrzeby i upodobania naszego zwierzaka.
  • Stopniowe wprowadzanie aktywności fizycznej. Jeżeli nasz pies nie chodził wcześniej na długie spacery to nie zafundujmy mu na pierwszy raz trasy 5 kilometrowej. Może to go stanowczo zniechęcić. Zacznij od krótkich spacerów nawet takich 10 minutowych i stopniowo je wydłużaj.
  • Chodź w różne miejsca. Zmieniaj trasy spaceru czy zabaw na świeżym powietrzu. Psy lubią poznawać nowe miejsca, a co za tym idzie zapachy – w końcu to mali odkrywcy i tropiciele.
  • Jeżeli pies nie ma ochoty na dany rodzaj aktywności fizycznej to zaprzestańmy jej, zmieńmy na inną. Zwierzak tak jak człowiek nie lubi być do niczego zmuszany.
  • Nagradzaj. System nagród sprawdza się niemal zawsze. Jeżeli pies wykona dane zadanie np. zaaportuje lub przebiegnie z Tobą kawałek to w nagrodę możesz dać mu mały smakołyk.