Często oglądając filmy lub seriale można znaleźć scenę, w której postać uciekająca przez przepiękny ogród z równo przyciętą trawą potyka się o wąż ogrodowy i jej oczom ukazuje się rottweiler „uśmiechający się” do swojego gościa pięknymi, zdrowymi kłami, a co dalej się dzieje nie trzeba nikomu wyjaśniać.
To najczęściej jest powodem, dla którego decydujemy się na nowego członka rodziny. Poza miłością oczekujemy poczucia bezpieczeństwa w obawie przed intruzami. Podejmując jednak takie decyzje powinniśmy podjąć kilka kroków przygotowawczych i przygotować miejsce dla psa w ogrodzie.

Pies a ogród.

Tutaj należy zastanowić się nad tym czego dokładnie oczekujemy od naszego czworonoga. Zapewne znajdą się osoby, które zdecydują się na psa, który będzie strzegł naszego dobytku. Najlepsze rasy psów do ogrodu to na pewno: bernardyn, berneński pies pasterski oraz czarny terier rosyjski. Bernardyn rasa znana głównie ze słynnego filmu „Beethoven” w reż. Briana Levanta. Jednak obraz tegoż bardzo milusińskiego ogromnego przytulasa niech nas nie zmyli. Bernardyny potrafią bronić człowieka w bardzo agresywny sposób, dlatego też ważne jest by dobrze wychować psa tej rasy. Jednak w kwestii ogrodu pies ten ceni sobie możliwość długiego wylegiwania się na trawniku, wobec czego nie sieje zniszczenia i jest bezpieczny dla naszych roślin.
Znajdą się jednak osoby, które zdecydują się na czworonoga ze względu na jego piękne oczka i prezencję. Dlatego podejmując decyzję o zaproszeniu nowego członka rodziny do naszego ogrodu musimy zastanowić się, gdzie będzie znajdować się toaleta psa w ogrodzie, o ile w ogóle będzie miała się tam znaleźć.
Jest kilka sprawdzonych sposobów na toaletę psa w ogrodzie. Jednak należy się zastanowić czy toaleta psa powinna znajdować się w ogrodzie i jakie mamy możliwości. Tę decyzję podejmujemy my sami. Jeżeli pies dostanie kawałek trawnika, w którym będzie się mógł załatwić to mu wystarczy. W tym celu można przygotować materiał nasączony uryną i schować gdzieś w rogu trawnika, gdzie pozwolimy naszemu psu na spokojne załatwianie swoich potrzeb.

Wybieg dla psów w ogrodzie.

„Czy od razu powinienem budować ogrodzenie dla psa w ogrodzie?” To pytanie wydaje się zasadne, ale wszystko zależy od naszego podejścia. Kiedy pies kopie w ogrodzie i niszczy nasze rabaty nad którymi spędziliśmy sporo czasu nie robi się nikomu przyjemnie. W tej kwestii są dwa warianty. Pierwszy to czy będziemy chcieli pieska wypuszczać tylko na ogród, czy też planujemy dłuższe spacery, które będą dobre zarówno dla naszego psa jak i dla ogrodu. To nawet zniechęci psa do sikania na trawnik, gdyż wówczas regularnie wyprowadzany będzie traktował ogród jak dom i podobnie jak oduczyliśmy go sikania na dywan wygląda proces oduczania psa sikania na trawnik.

Pies vs. Ogród – Jak odstraszyć psa od roślin?

Jeżeli nie planujemy regularnych spacerów poza ogród ani nie chcemy by pies był w domu trzeba stworzyć miejsce, w którym mieszkać będzie pies w ogrodzie. Dobre rady będzie na pewno miała architektura ogrodowa, w sieci czy u specjalistów znajdziemy wiele prostych patentów na „mieszkanie dla psa w ogrodzie”. Gdy jednak nasz pies ma dostęp do wszystkich roślin w ogrodzie trzeba je jakoś zabezpieczyć. Można użyć środków mechanicznych. Tutaj zda egzamin siatka albo żywopłot, który da mu sygnał stop. Jest też sposób naturalny. W kilku miejscach wokół roślin zakopmy jego własną kupę. Zapach, który wyczuje powinien powstrzymać go od penetracji trawnika. Najczęstszym powodem kopania psa w ogrodzie jest nuda. Regularne spacery wydają się również rozwiązaniem tego problemu. Jeżeli pies będzie „wybiegany” nie będzie się nudził i nie będzie szukał sobie zajęcia. Jednak po powrocie ze spaceru nie przestawajmy zwracać uwagi na naszego pupila. Zwróćmy na niego od czasu do czasu uwagę, zawołajmy i rzućmy mu jego ulubionego piszczącego kurczaka. Zapewnijmy mu dostęp do świeżej wody, ale powstrzymajmy się od dawania mu smakołyków na świeżym powietrzu. Jego instynkt prawdopodobnie mu powie by schował przysmak na później, czyli zakopał powodując zniszczenie. Jeżeli nasz pies ma mieć ogólny dostęp do ogrodu warto przemyśleć odpowiedni „kontrolowany tor ruchu”. Jeżeli mamy takie możliwości możemy utwardzić, ale w wyraźny sposób wybudujmy ścieżki. Tutaj istotne, średni pies będzie potrzebował min. 80 cm wolnej przestrzeni, a już większe rasy powyżej metra szerokości chodnika. Pętle to najczęstszy tor ruchu czworonoga w biegu. Sprawdzajmy, czy mamy takie możliwości architektoniczne by ścieżka w naszym ogrodzie była bieżnią dla naszego Reksia.

Pies i ładny trawnik – Czy to w ogóle możliwe?

Na pewno, gdy psy w ogrodzie trawa nie zielenieje, o ile o to nie zadbamy. Obojętne rottweiler, owczarek niemiecki w ogrodzie czy też york. Mocz psa może być szkodliwy dla trawy w ogrodzie. Dlatego dobór odpowiedniego trawnika jest tu kluczowy. Wybierając trawę zapytajmy doradcę w sklepie czy ogrodnika o to jaką trawę wybrać.