Pies jest członkiem rodziny, ale może być też traktowany przez opiekunów jak dziecko. Najważniejsze jest to, aby był obdarzany miłością. Tak naprawdę wychowanie psa na szczęśliwego zwierzaka nie jest trudne. Wystarczy czas i dobre chęci oraz cierpliwość. Absolutnie nie należy zwierzęcia bić czy na niego krzyczeć. Wszelkiego rodzaju tresurowa nie jest wskazana. Z psem jest jak z dzieckiem- tak naprawdę jego wychowanie niewiele się różni no może poza faktem, że psiak nie pyskuje, a dziecku już tak. W dzisiejszym wpisie zastanowimy się jak zapewnić psiakowi wszystkie niezbędne do życia potrzeby by wychować grzecznego i szczęśliwego zwierzaka- domownika?

Jedzenie ma znaczenie

Nim przejdziemy do wychowania to skupimy się na jedzeniu. Otóż tak jak dla was i dla psa jedzenie ma duże znaczenie. Nie tylko zaspokaja jego potrzeby fizjologiczne, ale też daje przyjemność. Zatem należy wybierać tylko i wyłącznie dobrej jakości jedzenie. Możecie gotować, ale możecie też kupować gotowe produkty. Karma dla psa marki Brit sprawdzi się idealnie. Jest odpowiednio zbilansowana, ale też smakuje zwierzętom. Wielu opiekunów bardzo nieświadomie popełnia błąd przy karmieniu szczeniaka. Otóż maluszek zawsze powinien mieć dostęp do jedzenia, gdyż jeżeli zjada swoją porcję i nadal szuka pokarmu to znaczy, że jest głodny. Nie należy więc wydzielać jedzenia. W końcu małe psiaki mają sporo energii, zatem potrzebują też dużo jedzenia. Jeżeli właściwie przeprowadzicie zwierzaczka przez ten okres to, gdy dorośnie nie będzie łakomczuchem. Polecamy kamienie zarówno mokrą jak i suchą karmą. Oczywiście musicie czytać składy. Im mniej zbóż tym lepiej, a najlepiej jeżeli tych zbóż nie ma w ogóle. W końcu pies jest mięsożerny, a nie wszystkożerny. Bardzo dobra jest wspomniana przez nas karma Brit dla psa, ale i Acana czy Wiejska Zagroda. Wielu opiekunów zmaga się z przejawami agresji miskowej ze strony swojego psa. Cóż winni takiej sytuacji jesteście wy. Jeżeli psiak je nie można mu przeszkadzać, bo nikt nie lubi, gdy ktoś mu podczas jedzenia przeszkadza. Dodatkowo człowiek powinien psu kojarzyć się pozytywnie, czyli, że coś daje, a nie zabiera.

Poświęcaj czas

Karmienie psa to nie wszystko. Bardzo ważny jest również czas, który z nim spędzacie. Nie może być tak, że pies cały dzień siedzi w domu sam. A gdy wracacie i cieszy się na wasz widok to jeszcze go odpychacie i macie pretensje, że po was skacze. Pamiętajcie, że dla swojego psa jesteście całym światem i także wy powinniście okazywać mu uczucie. Warto usiąść obok niego, przytulić się do niego. Należy rzecz jasna rozmawiać ze swoim psem. Nawet po ciężkim dniu w pracy należy zająć się swoim zwierzęciem. Wspólna zabawa zacieśnia więzi i stymuluje zwierzę. Oczywiście powinniście bawić się z psem i angażować się w zabawę. Nie wystarczy więc, że kupicie zabawkę. Jeżeli jedziecie na wakacje to zabierajcie zwierzę ze sobą, w końcu jest członkiem rodziny.

Wychowuj, a nie tresuj

Pies jest istotą społeczną, zatem chce spędzać czas ze swoimi opiekunami. Jeżeli będziecie socjalizować swojego psiaka od wieku szczenięcego to będziecie mieć pewność, że w każdej sytuacji będzie potrafił się dobrze zachować. Socjalizacja oznacza naukę, a nie tresurę. Bicie, zastraszanie, krzyczenie czy nawet obrażanie się czyni same szkody. Jeżeli pies nasiusia nie na matę, ale na łóżko to nie możecie wsadzać mu pyszczka w mocz, bo on i tak nie rozumie dlaczego tak się dzieje. Nauka czystości wymaga systematyczności i wielu spacerów, nawet co godzinę. Szczeniak nie gryzie, bo jest agresywny, tylko wymienia ząbki i dziąsła go swędzą, zatem nie można krzyczeć, gdy gryzie, lecz dawać mu gryzaki i odwracać jego uwagę.

Spacer to nie tylko “sikupa”

Na spacerze piec może odpocząć, pobawić się z innymi czworonogami, ale powinien też biegać, węszyć i poznawać nowe tereny. Spacer ma sprawić, że zwierzę zrelaksuje się. Niestety wielu opiekunów wychodzi z pupilem tylko na kilku minut by się załatwił i wraca do domu. Tak nie może być.

Pies jest członkiem rodziny stąd trzeba poświęcać mu czas, a nie tylko nakarmić i potem już nie zajmować się nim zupełnie. Jeżeli nie macie czasu to nie kupujcie czy nie adoptujcie zwierzęcia, bo sprawicie, że będzie nieszczęśliwy.