Salony fryzjerskie dla psów (zwane także salonami groomerskimi) stają się coraz bardziej popularne. Gdy o nich myślimy, mamy na myśli głównie strzyżenie psa, jednak okazuje się, że mają one do zaoferowania całą gamę zabiegów dla naszych czworonogów. Zaczynając od strzyżenia sierści, możemy tam znaleźć jej czesanie oraz suszenie aż po pielęgnację oczu i uszu zwierzęcia. Oto zbiór usług świadczonych przez psich fryzjerów:

Kąpiele

Wiele salonów oferuje zarówno kąpiele pielęgnacyjne, jak i lecznicze. Ta najczęściej wybierana usługa nie jest tak prosta, jak z pozoru mogłaby się wydawać. Polega ona na namoczeniu sierści psa pod właściwą temperaturą oraz strumieniem, a następnie nałożeniu odpowiedniego szamponu (dostosowanego indywidualnie, zgodnie z umaszczeniem psa). Kąpieli towarzyszy często krótki masaż relaksacyjny, pozwalający na uspokojenie zestresowanego zwierzaka. Po dokładnym wykonaniu zabiegu, następuje spłukanie piany oraz brudu z sierści. Jest to bardzo ważny element kąpieli, ponieważ jeżeli pies zostanie niedokładnie wypłukany, narazimy go na powstanie łupieżu lub zmian skórnych. Na końcu fryzjer odciska nadmiar wody z sierści oraz suszy ją za pomocą suszarki. Cena za kąpiel zależy od wielkości psa oraz rodzaju jego włosa, dlatego rozbieg cenowy jest dość znaczący i wynosi od 40 nawet do 120 złotych.

Psi fryzjer – strzyżenie/trymowanie

Urządzenie wybierane do strzyżenia jest wybierane na podstawie rodzaju sierści. Co ciekawe, nawet krótkowłose psy są często poddawane temu zabiegowi, ponieważ sprawia to, że sierść lepiej się układa i jest bardziej lśniąca, ale przede wszystkim zapobiega nadmiernemu linieniu. Sierść można skracać maszynką lub nożyczkami. Strzyżenie występuje najczęściej w pakiecie z kąpielą, a cena waha się pomiędzy 100 a 200 złotych.

Trymowanie jest zabiegiem bardziej czasochłonnym, ponieważ wykonuje się go ręcznie a dojrzały włos zostaje usunięty wraz z korzeniem. Dla niektórych ras, trymowanie jest wręcz konieczne, ponieważ usuwając starsze włosy, robimy miejsce na nową warstwę sierści. Ważne jest, aby przed zabiegiem nie kąpać psa przez okres około 3 tygodni, ponieważ zmiękczony włos jest trudniejszy do usunięcia. Za zabieg zapłacimy od 110 nawet do 300 złotych.

Wyczesanie sierści

Odbywa się po zabiegu strzyżenia lub czasem przed kąpielą (jeżeli stan włosa tego wymaga). Czesanie i szczotkowanie pozwala zachować niesplątaną sierść oraz usunąć brud, czy martwy naskórek. Zabieg jest najczęściej wliczony w pakiet kąpieli i strzyżenia.

Czyszczenie uszu i oczu

Fryzjerzy mogą też zadbać o uszy oraz oczy naszego pupila! Najczęściej czyszczenie oczu odbywa się za pomocą specjalnej ściereczki przystosowanej do tego zabiegu. Delikatnie przecieranie tych okolic pozwoli na ochronę psa przed stanami zapalnymi. Do pielęgnacji uszu używa się natomiast przeznaczonych do tego płynów. Ostrożnie wlewając taki płyn do ucha, a po chwili usuwając go specjalnymi chusteczkami fryzjerzy dbają, aby nasz pupil nie cierpiał na choroby uszu. Zabieg pozwala także pozbyć się woskowiny zalegającej w kanale słuchowym.

Dobrą informacją jest fakt, że groomerzy często pielęgnują uszy i oczy już w cenie pakietu kąpiel + strzyżenie.