Każdy opiekun kota powinien znać podstawy pierwszej pomocy, aby móc jej udzielić, gdy zajdzie taka potrzeba. Okazji zazwyczaj nie brakuje, bo niesforne i przekonane o swojej nieśmiertelności mruczki potrafią zaszaleć! Twój kot właśnie doznał skaleczenia w łapę lub obawiasz się, że kiedyś może się to zdarzyć i chcesz się na to przygotować? Dowiedz się, co zrobić, aby pomóc podopiecznemu!

Kot doznał urazu łapy? Zachowaj spokój i oceń sytuację

Zachowanie spokoju, gdy ukochany pupil skaleczył się w łapę i cierpi, nie jest proste. Weź jednak głęboki wdech i zadziałaj profesjonalnie, bo opanowanie emocji pomoże nie tylko Tobie, ale także kotu. Pamiętaj o tym, że zwierzęta świetnie wyczuwają ludzkie emocje, zatem Twoje spokojne podejście nieco wyciszy czworonoga i zminimalizuje stres.

Oceń, jak poważne jest skaleczenie. Jeżeli jest nieduże, możesz podjąć leczenie w warunkach domowych. W przypadku, gdy widzisz, że krwawienie jest intensywne, rana jest głęboka lub/i uraz wygląda na bardzo groźny (widoczne są np. mięśnie czy kości), zabezpiecz radę i czym prędzej udaj się do gabinetu weterynaryjnego!

Apteczka pierwszej pomocy – miej ją pod ręką!

Każdy opiekun psa i kota powinien posiadać dobrze wyposażoną apteczkę pierwszej pomocy. Koniecznie muszą znaleźć się w niej m.in. materiały opatrunkowe (gaziki, bandaże, opaska uciskowa etc.), środek do dezynfekcji ran, pęseta, nożyczki. Apteczkę pierwszej pomocy dla kota możesz wyposażyć samodzielnie bądź kupić gotowy zestaw. Warto mieć też przeznaczone dla zwierząt środki przeciwbólowe, maść na rany o działaniu dezynfekującym, przeciwzapalnym i przyspieszającym gojenie oraz kołnierz ochronny, który uniemożliwi pupilowi wylizywanie i rozdrapywanie rany.

Pierwsza pomoc przy skaleczeniu krok po kroku

Jeśli to możliwe, zabierz pupila w czyste, bezpieczne miejsce, z którego nie może uciec (np. do pokoju lub łazienki). Dla własnego bezpieczeństwa i sprawniejszego działania zabezpiecz kota – owiń go delikatnie w koc lub ręcznik, by go unieruchomić. Świetnie, jeśli jest z Tobą ktoś, kto może Ci pomóc, np. przytrzymując podopiecznego lub/i podając potrzebne do „zabiegu”.

Ubierz rękawiczki ochronne (jeśli ich nie posiadasz, dokładnie umyj ręce). Oczyść ranę środkiem do dezynfekcji. Sprawdź, czy nie ma w niej ciał obcych (jak np. szkło). Jeśli skaleczenie nie jest rozległe, głębokie i nie wymaga szycia, zabezpiecz je gazikiem i załóż bandaż. Regularnie sprawdzaj opatrunek i stan rany.

Uwaga! W trakcie rekonwalescencji pupil powinien przebywać w czystym pomieszczeniu. Do momentu zagojenia rany nie powinien wychodzić na zewnątrz. Pamiętaj o tym, aby zapewnić mu wysokiej jakości pożywienie, jak np. karmy bytowe i specjalistyczne SPECIFIC™, gdyż zbilansowana dieta doda mu sił, zapewni zdrowie i dobre samopoczucie. Miski z wodą i jedzeniem powinny być w zasięgu kociego pyszczka, jeśli pupil nie może się poruszać.

Kot skaleczył się w łapę – kiedy do lekarza weterynarii