Jesteś właścicielem czworonoga? Czy wiesz, jak zabezpieczyć psa przed kleszczami i pchłami? Problem kleszczy powraca każdego roku wraz z nadejściem lata. Pchły natomiast mogą pojawić się bez względu na porę roku. Nawet jeśli masz psa nie od wczoraj, dobrze jest przypomnieć sobie ogólne zasady zwalczania pcheł i kleszczy. Sposobów na zwalczanie pasożytów tak naprawdę jest kilka. Wybierz najlepszy dla swojego czworonoga.

Jak zabezpieczyć psa przed kleszczami i pchłami- jak sprawdzić, czy pies nie ma pasożytów

Psy bez względu na rasę mogą cierpieć z powodu różnego rodzaju pasożytów. Dokuczać mogą im pchły, kleszcze, roztocza, robaki. Wszystkie powodują nie tylko pogorszenie samopoczucia zwierzaka, ale także pogorszenie jego stanu zdrowia. Jak zabezpieczyć psa przed kleszczami i pchłami oraz jak sprawdzić, czy pies ich nie ma? Najprościej jest po prostu rozchylić sierść i ocenić czy nie znajdują się w niej żadne żyjątka. Warto też zwrócić uwagę na ukąszenia i zaczerwienienia. Jeśli twój pupil nadmiernie się drapie, to powinien być dla ciebie sygnał alarmowy.

Jak zabezpieczyć psa przed kleszczami i pchłami – ogólne zasady

Jak zabezpieczyć psa przed kleszczami i pchłami? Najlepsza jest zasada, lepiej zapobiegać niż leczyć. Niestety w przypadku psów nie jest to takie proste, psy są przecież bardzo aktywnymi zwierzętami. Są jednak pewne rzeczy, które możesz robić, by zminimalizować ryzyko.
Aby zapobiegać inwazji nieproszonych gości, należy:
– regularnie czyścić dywany i miejsca, w którym najczęściej przebywa pies
– regularnie wyczesywać sierść pupila i dokonywać oceny organoleptycznej zwierzaka
– obserwować zachowanie psa (sprawdzać, czy uporczywie się nie drapie lub nie ociera na spacerze np. o drzewa)
– psy z długim włosem powinny być regularnie strzyżone

W sklepach zoologicznych dostępne są różne preparaty przeznaczone do zwalczania pasożytów. Na szczególną uwagę zasługują produkty z tego sklepu zoologicznego:
https://all4pets.com.pl/129-obroze-na-pchly-i-kleszcze

Jak zabezpieczyć psa przed kleszczami i pchłami – płyny na pasożyty

Jeśli nie masz wystarczająco dużo doświadczenia i nie wiesz, jak zabezpieczyć psa przed kleszczami i pchłami, swoje pierwsze kroki skieruj do weterynarza. Od lekarza dowiesz się, jakie masz możlwiości jeśli chodzi o ochronę psa przed pasożytami oraz uzyskasz szczegółowe instrukcje podawania preparatów w płynie. Płyny na pasożyty podaje się strzykawką bez użycia igły. Nie jest to nic trudnego, twój pies powinien bez problemu rozchylić pyszczek, do którego należy podać preparat. Pamiętaj, by nie przerywać kuracji, bo nie uzyskasz w ten sposób zamierzonego efektu, a jedynie wyrzucisz pieniądze w błoto.

Jak zabezpieczyć psa przed kleszczami i pchłami – skuteczne będą tabletki

Drugą metodą na pasożyty są pigułki. Niektóre psy chętniej przyjmują tabletki niż płyny. Zapewne dlatego, że nie każdy pies zniesie smak podawanego lekarstwa, a w przypadku tabletek można psa trochę oszukać podając mu tabletkę w karmie. Jeśli jednak twój pupil jest na tyle sprytny, że nie chce przyjąć dobrowolnie pigułki, a sposób ze schowaniem jej w jedzeniu także nie działa, musisz postąpić zgodnie z następującymi wskazówkami:
– mocno przytrzymaj psa i odchyl mu głowę
– otwórz pysk
– włóż pigułkę głęboko do gardła
– zamknij pysk i przytrzymaj go przez chwilę
– pogłaskaj psa po gardle prowokując przełknięcie śliny kilka razy
Ta metoda, chociaż wydaje się brutalna nie ma na celu wyrządzenia szkody zwierzęciu, a przecież ochronę przed niebezpiecznymi pasożytami.
Teraz wiesz już jak zabezpieczyć psa przed kleszczami i pchłami z pomocą płynów i tabletek, nie jest to jednak jedyna ochrona. Masz jeszcze możliwość zaszczepienia psa.

Obroże ochronne, czyli jak zabezpieczyć psa przed kleszczami i pchłami

Jeśli tabletki i płyny nie są odpowiednie dla twojego pupila, a tobie brakuje pomysłów na to jak zabezpieczyć psa przed kleszczami i pchłami – zastosuj obroże ochronną. To jeden z najpopularniejszych i chyba najmniej inwazyjnych sposobów na pasożyty. Taką obrożę kupisz w sklepie All4pets.