Hodowla strusi już od kilku lat jest całkiem popularna w Polsce i przynosi ona coraz więcej zysków. Właśnie z tego powodu wzrasta również zainteresowanie tymi zwierzętami. Coraz rzadziej kojarzone są już jako egzotyczne zwierzę, które można podziwiać w zoo, a raczej jako hodowlane ptaki typu kurczaki czy indyki. Hodowla strusi wiąże się między innymi ze sposobem żywienia, o czym chcemy powiedzieć więcej poniżej.

Czym karmić strusie

Pierwszym aspektem odpowiedniego karmienia strusi jest karma. Małe strusie już od czwartego roku życia należy karmić specjalnym starterem, który jest mieszanką najbardziej potrzebnych składników. Dobre karmy można znaleźć w wielu miejscach, na przykład w www.dolfos.pl. Warto sprawdzić, co znajduje się w mieszance, aby dostarczyć ptakom wszystkich składników potrzebnych do odpowiedniego rozwoju.

Okazuje się, że strusie są trochę bardziej wymagające w stosunku do tego, co znajduje się w karmie, niż na przykład kurczaki. Strusie bardzo chętnie jedzą wszystkie mieszanki, które zawierają na przykład lucernę, owies, jęczmień, kukurydzę, a także pszenicę. Dieta ptaków powinna też zawierać pasze objętościowe zielone, na przykład koniczynę czerwoną. W okresie zimowym dobrze podawać strusiom również siano.

Jak karmić strusie

Karmienie strusi nie odbiega za bardzo od tego, jak karmi się inne ptaki hodowlane. Najłatwiej jest im podawać pasze granulowane, które pochodzą od znanych źródeł, na przykład od DOLFOS. Paszę granulowaną lub objętościową można podawać w korycie lub w specjalnym kole do karmienia. Ważne jest, aby miejsce karmienia było wystarczająco duże, ponieważ każdy ptak musi uzyskać swoją porcję energii – każdy dorosły osobnik musi spożyć ilość paszy, która odpowiada 2% masy jego ciała, z kolei młode strusie potrzebują do 3,5% masy swojego ciała.

Warto również pamiętać o wodzie, która koniecznie musi być wysokiej jakości – przebadana woda pitna. Wodę należy zmieniać kilka razy w ciągu dnia, ponieważ pasza bardzo często zostaje na dziobach strusi, które następnie zamaczają w wodzie. W takim środowisku bardzo szybko mogą rozwijać się bakterie, które mogą okazać się niebezpieczne dla ptaków.