Jeżeli jesteś na etapie rozważań nad powiększeniem rodziny o czworonoga – warto zwrócić uwagę na to, aby pochodził on ze sprawdzonej i zaufanej hodowli. Punkt wyjściowy powinno jednak stanowić udzielenie sobie odpowiedzi na kilka pytań, które pozwolą jednoznacznie określić, czy jesteś w stanie zapewnić odpowiednie warunki do życia tej czworonożnej istocie. Poniżej znajdziesz miniporadnik, z którego dowiesz się jak powinien wyglądać proces zakupu psa.

1. Co warto zrobić przed zakupem psa?

2. Zajrzyj w swoje plany

3. Psie legowisko

4. Psy z hodowli – przyjaźń oraz zobowiązanie

Co warto zrobić przed zakupem psa?

Na początku warto wyeliminować ryzyko ewentualnej alergii na psią sierść. Jeżeli bowiem okaże się tuż po zakupie psa, że któryś z członków rodziny boryka się z problemem ciężkiej alergii na psią sierść – wówczas wszyscy staną przed wymagającym dylematem. Wzięcie odpowiedzialności za psie życia to decyzja na następne kilkanaście lat. Warto zatem podejść do tego tematu odpowiedzialnie i wyeliminować ewentualne ryzyko alergii. Jeżeli jednak okaże się, że któryś z domowników jest faktycznie uczulony na sierść psa – wówczas można rozważyć zakup czworonoga z włosem. Psy na sprzedaż to dość popularna fraza u osób, które są na etapie poszukiwań pupila. Niezbędne jest także zrewidowanie hodowli – czy na pewno jest zarejestrowana oraz czy opinie dotychczasowych klientów są pozytywne. W miarę możliwości warto też przyjrzeć się warunkom, w jakich są przechowywane zwierzęta. Można to sprawdzić np. przy pierwszej wizycie, kiedy to dochodzi do wyboru szczeniaka.

Zajrzyj w swoje plany

Nie bez znaczenia pozostaje także perspektywiczne spojrzenie w przyszłość. Jeżeli np. nie jesteś pewien, czy przez najbliższych kilkanaście lat nie będziesz planował dalekich i długich podróży – wówczas lepiej odroczyć zakup psa. Są to bowiem zwierzęta, które mocno przywiązują się do swojego właściciela, a przekazanie go komuś innego może przyczynić się do pogorszenia jego stanu. Pies to członek rodziny i wierny przyjaciel – warto zatem być pewnym, czy będzie się w stanie zapewnić godną i odpowiedzialną opiekę przez wszystkie lata jego życia.

Psie legowisko

Przed pojawieniem się szczeniaka w domu warto także zaplanować miejsce, w którym ma mieć swoją oazę wypoczynku. Najlepiej, aby był to jakiś zaciszny kąt, w którym żaden z domowników nie będzie zakłócał jego spokoju. Co prawda młody pies jest ciekawy świata, chce ciągle przebywać ze swoim opiekunem oraz eksplorować otaczającą rzeczywistość – niemniej jednak w miarę jego rozwoju istotne jest też zapewnienie mu miejsca, w którym będzie nietykalny. To wzmocni jego poczucie bezpieczeństwa oraz niezależności. Na początku warto wyposażyć się w legowisko, które nie będzie wypełnione materiałem przypominającym watę, albo zwyczajnie będzie trudne do przegryzienia. Szczeniaki mają bowiem tendencję do żucia i gryzienia, dlatego nie warto też inwestować na samym początku w drogie legowiska – mogą bowiem bardzo szybko ulec zniszczeniu.

Psy z hodowli – przyjaźń oraz zobowiązanie

Zakup psa z hodowli to wyraz ważnej i odpowiedzialnej decyzji dla wszystkich członków rodziny. Konieczność codziennej opieki, zapewnienia odpowiedniej dawki ruchu w postaci regularnych i ciekawych spacerów, czas na zabawę – to wszystko musi znaleźć się w codziennym harmonogramie nowego czworonoga. Spełnienie powyższych czynności pomoże w wychowaniu szczęśliwego psa. Sprawdź zatem, jaka rasa najbardziej odpowiada Twojemu trybowi życia i zacznij poszukiwania wiernego towarzysza!