Nie tylko początkujący, ale również zaawansowani akwaryści często mają problem z doborem właściwej wielkości akwarium. Wybór idealnego zbiornika determinuje kilka podstawowych czynników, jak wielkość miejsca przeznaczonego na akwarium czy rodzaj hodowanych rybek.

  1. Rozmiar ma znaczenie
  2. Rozmiar zależy od miejsca
  3. Szeroki wybór akwarium

Popularne jeszcze kilka lat temu akwaria w kształcie kuli, obecnie są bardzo krytykowane przez specjalistów akwarystyki. Ich kształt i wielkość nie pozwala na stworzenie rybom optymalnych warunków do życia i prawidłowej wymiany gazowej, przez co zwierzęta zdychają zwykle w ciągu kilku miesięcy.

Rozmiar ma znaczenie

Częstym błędem popełnianym głównie przez początkujących akwarystów, jest kupowanie małego akwarium do hodowli dużej ilości ryb. Niewielkie zbiorniki przeznaczone są głównie dla krewetek i ślimaków, lub do stworzenia wodnej dekoracji z roślin. Każda ryba żyjąca w akwarium powinna posiadać optymalną dla siebie przestrzeń do życia, dlatego przed zakupem akwarium, a co za tym idzie, przed wyborem jego wielkości, należy zastanowić się, jakie rybki będą w nim hodowane i sprawdzić jakich warunków do życia potrzebują.

Rozmiar zależy od miejsca

W przypadku akwariów domowych, największe znaczenie dla wielkości zbiornika ma ilość posiadanego wolnego miejsca. Akwaria powinny być umiejscowione tak, aby nie przeszkadzały domownikom w codziennym funkcjonowaniu, a jednocześnie umożliwiały stworzenie rybom właściwych warunki do funkcjonowania. Trzeba więc najpierw wybrać miejsce, w którym stanie akwarium, a dopiero później zdecydować o jego wielkości.

Szeroki wybór akwarium

Wielu akwarystów, którzy dopiero rozpoczynają swoją przygodę z domową hodowlą ryb, uważa, że zakup małego akwarium zagwarantuje im sukces i możliwość wypracowania konsekwencji w spełnianiu obowiązków związanych z tą hodowlą. Tymczasem w większości przypadków jest odwrotnie – małe akwarium wymaga większej ilości pracy, częstszej wymiany wody i ciągłych starań o utrzymanie zbiornika w czystości, co zniechęca początkujących adeptów akwarystyki do dalszego prowadzenia hodowli. Z tego powodu optymalnym wyborem na początek jest akwarium średniej wielkości o pojemności od 60 do 100 l lub nieco większe, którego pojemność mieści się w przedziale 100 – 450 l. W doborze idealnego zbiornika na początek pomoże szeroki wybór akwarium na zooart.com.pl. Nowoczesne akwarium z oferty tego sklepu nie tylko pozwoli na prowadzenie imponującej hodowli ryb i roślin wodnych, ale będzie również ozdobą mieszkania.