Kto nie lubi małych, przeuroczych szczeniaczków? Opieka nad nimi łączy się jednak z pewną odpowiedzialnością. Jeśli zamierzamy zaopiekować się takim małym zwierzątkiem, musimy się do tego najpierw odpowiednio przygotować, dzięki czemu pozytywnie wpłyniemy na psychikę pieska, zapewnimy mu pomoc w czasie uczenia się i rozwój w procesie dorastania. W artykule dowiesz się kiedy można przejąć opiekę nad pieskiem, co jest mu potrzebne, jak go pielęgnować.

Co przygotować przed pojawieniem się szczeniaka?

Potrzebny będzie kocyk, dobra obroża, dobrze dobrana karma, smycz, miska na wodę i miska na karmę, zabawki do gryzienia oraz produkty do pielęgnacji. Zapewnić pieskowi należy również legowisko do spania, na które trzeba wybrać odpowiednie miejsce. Powinno być ono ciche i ciepłe, przytulne, dzięki temu szczeniak będzie się czuć bezpiecznie.

Co trzeba kupić przed pojawieniem się szczeniaka?

Ważne jest, by kupić dla szczeniaka dobrą smycz z możliwością regulowania jej długości i obrożę, uniemożliwiającą pieskowi wyślizgiwanie się z niej. Obroża powinna być lekka i przyjemna w dotyku, również ważne jest, by miała ona opcję regulacji, żeby móc rozszerzać ją w miarę powiększania się gabarytów pieska. Taką obrożę i inne akcesoria wysokiej jakości można znaleźć na stronie: https://www.accdog.pl/. Kolejną kwestią jest kocyk dla naszego pupila. Jest on ważny, ponieważ zapach utrzymujący się na nim sprawi, że gdziekolwiek pies się znajdzie, dzięki niemu będzie się czuć lepiej, nowe miejsce nie będzie go zbytnio przytłaczać, kocyk go uspokoi. Koc można będzie wykorzystać w trakcie podróży samochodem. Młodemu pieskowi z pewnością przydadzą się zabawki, zapewniające mu możliwość dobrej zabawy samemu lub z właścicielem i gryzaki, dzięki którym przedmioty znajdujące się wokół szczeniaka, na przykład buty będą bezpieczne. Młody piesek koniecznie musi mieć coś do gryzienia, by zapewnić zębom zdrowy rozwój. Idealna do nauki i zabawy z naszym zwierzaczkiem będzie treningowa linka dla psa, niezwykle przydatna przy dorastającym piesku, przy jej pomocy możemy przeciwdziałać jego niepożądanym zachowaniom. Ważne jest również, by zaopatrzyć się w miski na wodę i karmę. Powinny być one metalowe lub ceramiczne, co zabezpieczy je przed pogryzieniem przez swojego użytkownika. Należy pamiętać, aby regularnie je czyścić. Istotne przy zakupie jest także legowisko, w którym piesek początkowo będzie spędzać sporo czasu. Kupując je, pamiętajmy o tym, że lubi on ułożyć się wygodnie w rogu legowiska.

Pielęgnacja szczeniaka

Do pielęgnacji szczeniaka potrzebujemy kilka produktów: łagodny szampon, nawilżający skórę i sierść pupila, ochronę przeciw pchłom i kleszczom, dodatkowo można stosować również odżywkę, balsam na suchy nosek i balsam do łapek. Z pewnością przyda nam się także szczotka do rozczesywania sierści psa.

Jak i czym karmić szczeniaka?

Małego pieska powinno się karmić od 3 do 5 razy na dobę, o stałych porach oraz w regularnych odstępach czasowych. Porcje powinny być równej wielkości i składać się powinny z dobrej jakości suchej karmy. Po ukończeniu przez pupila 7 lub 8 miesiąca życia, zmienić się powinno częstość podawania posiłków do dwóch dziennie. Pieskowi należy zapewnić również stały dostęp do wody.

Szczeniaki wymagają od nas wiele uwagi i starania, przed zdecydowaniem się na przygarnięcie takiego zwierzaka, powinniśmy więc najpierw zastanowić się, czy jesteśmy w stanie przyjąć na siebie taką odpowiedzialność. Jeśli będziemy dobrze dbać o swojego pupila, odwdzięczy się on ogromną miłością do nas.