Każdy z nas kocha zwierzęta, niemniej jednak nie każdy z nas może pozwolić sobie na to, by posiadać w domu psa. Wobec tego osoby mieszkające w bloku, w niewielkich mieszkaniach, znacznie częściej decydują się na to, by jako towarzysza posiadać niewielkiego gryzonia. Chomiki cieszą się ogromna popularnością. Wynika to z faktu, że gryzonie te łatwo adaptują się do nowego otoczenia, a co więcej nie mają względem opiekuna zbyt wygórowanych oczekiwań. Wystarczy im jedynie pokarm, chwila uwagi i dostęp do świeżej wody. Jednak by nasz chomiczek zawsze cieszył się dobrym zdrowiem i samopoczuciem, niezbędna będzie odpowiednia karma dla chomika. Na co zwracać uwagę przy jej zakupie?

Ziarna zbóż jako podstawa diety chomika

Karma dla chomika powinna bazować przede wszystkim na zbożach. Gryzonie te mają bardzo odporny przewód pokarmowy, jednak to w ziarnach zbóż znajduje się najwięcej substancji odżywczych, dzięki którym nasze chomiki mogą się rozwijać prawidłowo. Warto więc zwrócić uwagę na to, czy wybrana przez nas karma dla chomika posiadała w składzie pszenicę, owies, pestki dyni czy też ziarna słonecznika. Takie zboża w karmie dla chomika będą stanowiły dla niego wyjątkowy przysmak i z całą pewnością podbiją jego podniebienie.

Karma dla chomika z gałązkami drzew owocowych

Kolejną kwestią, o której muszą pamiętać właściciele chomików to fakt, że ich zęby rosną dosłownie przez całe życie. Wobec tego maluchy muszą mieć je o co ścierać, by nie mieć później problemów. Karma dla chomika, która sprawdzi się więc najlepiej, to taka, w której składzie znajdziemy również gałązki owocowych drzew. Dzięki nim nasz chomik będzie mógł dbać o własne uzębienie nawet podczas tak prozaicznej czynności jaką jest jedzenie. Wśród karm dla chomika znajdziemy również i takie, które posiadają w składzie niewielkie kostki wapnia. One również pomagają ścierać zęby, więc będą także dobrym wyborem.

Nie zapomnijmy o smakołykach

Chomiki- jak każde gryzonie- również uwielbiają smakołyki. Nic więc dziwnego, że dobra karma dla chomika powinna posiadać je w składzie. Jednocześnie powinniśmy zwrócić uwagę na tę karmę dla chomika, która jest pod tym względem mocno zbilansowana. Jej podstawę w dalszym ciągu powinny stanowić zboża, a nie “frykasy”. Niemniej jednak karma dla chomika w której znajdzie się suszona marchewka, plasterki suszonego banana czy nawet i suszone jabłko, z pewnością zasmakuje naszemu gryzoniowi. Jeśli jednak karma dla chomika zawiera już te słodkości, to nie decydujmy się na zakup dodatkowych przysmaków.