Wielu opiekunów psów zastanawia się nad tym, jaką karmę wybrać dla pupila. Najczęściej rozważania te sprowadzają się do kwestii wyboru pomiędzy karmą suchą i mokrą. Jaka jest między nimi różnica? Czy jedna z nich rzeczywiście jest lepsza od drugiej? Czym kierować się podczas podejmowania decyzji? Dowiedz się już teraz i zapewnij swojemu podopiecznemu najlepiej dopasowaną do jego potrzeb dietę!

Karma mokra dla psa

Karmy mokre cieszą się bardzo dużym uznaniem ze względu na to, że są wyjątkowo aromatyczne i smakowite. Zdecydowana większość psów wprost je uwielbia! Karma mokra dla psa jest polecana szczególnie wówczas, gdy ma on np. problemy z gryzieniem ze względu na braki w uzębieniu, choroby jamy ustnej etc. Jest ona doskonałym rozwiązaniem także wtedy, gdy pies ze względu na rozmaite schorzenia boryka się z brakiem apetytu albo pije mało wody.

Ponadto świetnie sprawdza się np. w przypadku psów „wiecznie głodnych”, zmagających się z nadwagą. Ze względu na dużą zawartość wody jest znacznie mniej kaloryczna od skoncentrowanej karmy suchej (choć oczywiście istnieją też odpowiedniki karmy suchej dla psów z nadwagą). W związku z tym pies może zjeść znacznie więcej karmy mokrej niż suchej, by dostarczyć tej samej liczby kalorii.

Niektórzy opiekunowie psów rezygnują z karmy mokrej z racji tego, że po otwarciu trzeba ją przechowywać w lodówce i stosunkowo szybko ulega zepsuciu, jeśli nie zostanie zjedzona. Obecnie jednak nie jest to już problem. Można nabyć karmę mokrą zamkniętą w poręcznych tackach, jak np. karmy SPECIFIC™.

Sucha karma dla psa

Karma sucha także ma bardzo wiele zalet, dlatego jeśli tylko pies może ją spożywać, zdecydowanie warto rozważyć jej podawanie. Jest to produkt bardzo wygodny w podaniu i przechowywaniu. Wystarczy odmierzyć odpowiednią porcję karmy, np. przy pomocy kubeczka i wsypać do miski. Jeśli karma będzie szczelnie zamknięta, w oryginalnym opakowaniu lub specjalnym pojemniku, na długi czas zachowa świeżość i aromat.

Karma sucha dla psa ma też tę zaletę, że z łatwością można ją zabrać ze sobą i podać nawet z ręki w trakcie podróży. A jeśli pies bardzo ją lubi, można wykorzystać ją nawet do nagradzania podczas ćwiczeń na zewnątrz.

Karma sucha czy mokra?

Nie da się udzielić jednoznacznej odpowiedzi, ponieważ w głównej mierze zależy to od potrzeb i możliwości Twojego psa. Jeśli gryzienie chrupek sprawia mu trudność, możesz zmienić karmę na mokrą. Jeśli jednak Twój pupil lubi smak suchej karmy i chętnie ją spożywa, spróbuj ją nieco zmiękczyć, podlewając odrobiną wody.