Wybór odpowiedniej karmy dla psa to jedna z najważniejszych decyzji, którą powinien podjąć każdy odpowiedzialny opiekun czworonoga tuż po tym, jak zwierzak pojawi się w domu. Chociaż asortyment karm dostępnych na rynku jest obecnie bardzo szeroki, wbrew pozorom nie jest to prosta decyzja. Okazuje się bowiem, że szeroko reklamowane i powszechnie dostępne w dużych sklepach karmy trudno zaliczyć do tych najlepszych. Wiele z nich zawiera w swoim składzie znikome ilości mięsa, a do tego mnóstwo konserwantów i sztucznych barwników. Trudno spodziewać się, że pies, który żywi się nimi przez dłuższy czas, będzie w dobrej kondycji. Gdzie w takim razie szukać karmy dla psów, która rzeczywiście będzie im służyć? Na co zwracać uwagę przy jej doborze?

Sucha czy mokra?

Zastanawiając się nad wyborem karmy dla psa, powinniśmy przede wszystkim wybrać między suchą i mokrą karmą. Sucha karma dla psa to wygoda dla opiekuna. Dłużej zachowuje świeżość i łatwo się ją przechowuje. Rozgryzanie twardych chrupek sprzyja utrzymywaniu higieny jamy ustnej. Z drugiej strony, warto mieć na uwadze, że nie każdy pies akceptuje suchą karmę. W takim wypadku mokra karma często pozostaje jedynym rozwiązaniem. Z powodzeniem można traktować ją również jako uzupełnienie diety bazującej na suchej karmie i dobry sposób na jej urozmaicenie.

Sklepowa czy domowa?

Tu odpowiedź jest dość prosta. Gotowe karmy dostępne w sklepach, takie jak farmina nd są starannie zbilansowane i zawierają w swoim składzie odpowiednio dobrane ilości wszystkich składników odżywczych i dodatków. Nad opracowaniem ich receptury pracują całe sztaby ekspertów z szeroką wiedzą i doświadczeniem. Gotując jedzenie dla psa w domu, nigdy nie uzyskamy równie dobrych i stabilnych proporcji poszczególnych składników. Wymagałoby to od nas bardzo dużej wiedzy i umiejętności, a nie da się ukryć, że większość właścicieli czworonogów po prostu ich nie posiada.

Dla juniora czy seniora?

Wiek psa to kolejne istotne kryterium, które obowiązkowo należy uwzględnić przy wyborze karmy. Organizm młodych zwierząt ma inne potrzeby niż organizm dojrzałych psów. Szczeniaki muszą otrzymywać bardziej kaloryczną karmę, ponieważ na co dzień są bardziej aktywne, a ich ciała cały czas się rozwijają. Starsze psy powinny natomiast jeść lżejszą, łatwiej strawną karmę. Ich zapotrzebowanie kaloryczne jest zdecydowanie niższe, a zbyt bogata energetycznie karma może sprzyjać otyłości.

Dla jamnika czy doga?

Karmy dedykowane konkretnym rasom psów to nie chwyt marketingowy. Poszczególne rasy mają inne potrzeby i skłonności do innych schorzeń. Odpowiednio dobrany skład karmy pozwala o nie zadbać. Coraz więcej producentów karm zdaje sobie z tego sprawę, stąd też na przykład karma Lincoln jest dostępna w wersji dla małych i dużych psów.

Dla sercowca czy nerkowca?

Psy, podobnie jak ludzie, mogą mieć problemy zdrowotne, które wymagają stosowania odpowiedniej diety. Karmy lecznicze powinny być wprowadzane w konsultacji z lekarzem weterynarii. Podawanie ich zdrowym zwierzętom może mieć bardzo negatywny wpływ na ich organizmy.

Z jagnięciną czy kurczakiem?

Wybór konkretnego smaku karmy to z jednej strony kwestia indywidualnych upodobań każdego czworonoga, ale warto zdawać sobie sprawę, że to nie jedyne kryterium, którym powinniśmy się przy tym kierować. Niektóre mięsa i dodatki częściej powodują alergię czy problemy trawienne niż inne. Między innymi dlatego powstała karma Farmina N&D QUINOA SKIN&COAT. Zamiast popularnej pszenicy podstawę jej składu stanowi quinoa, bezpieczna dla zwierząt z alergią pokarmową i lekkostrawna.