Nie da się ukryć, że konie są jednymi z najpiękniejszych i najbardziej dostojnych udomowionych zwierząt, z jakimi człowiek pracuje. Aby mogły zachować swój majestat i pełnię sił potrzebują również odpowiedniego żywienia, które powinniśmy dostosować do wieku zwierzęcia, jego aktywności oraz ogólnego stanu zdrowia. Na co zwrócić uwagę wybierając paszę dla konia? Jakie produkty mają stanowić ich dietę, aby była ona pełnowartościowa i dostarczała wystarczającej ilości energii oraz składników odżywczych?

1. Czym różni się sposób żywienia koni sportowych?

2. Pasza dla koni – jaka powinna być?

3. Na co zwrócić uwagę wybierając pasze treściwe?

Czym różni się sposób żywienia koni sportowych?

Podobnie jak w przypadku człowieka, także i koń musi mieć odpowiednio zbilansowaną dietę, aby móc długo funkcjonować w dobrym zdrowiu. Pełnowartościowa pasza powinna zawierać zbalansowaną kompozycję białka, włókien, minerałów, witamin i składników odżywczych. Konkretna dieta będzie różniła się w zależności od wieku zwierzęcia oraz tego, w jaki sposób na co dzień pracuje ono z człowiekiem. Konie przeznaczone do jazdy czy uprawiania sportu mają inne wymagania, niż czworonogi wspomagające rolników w pracy na polu.

Pasza dla koni – jaka powinna być?

Paszę dla koni możemy podzielić na kilka grup. Zaliczają się do nich kolejno:

  • zielonka: jest to po prostu świeża trawa, na której konie pasą się podczas swobodnego poruszania po terenie. Należy uważać, aby nie wyprowadzać zwierząt na tereny, które były poddane wpływowi pestycydów;
  • pasze objętościowe: najczęściej jest to siano, które w przypadku koni powinno zawsze znaleźć się w boksie. Należy unikać przetrzymywania siana dłużej, niż 12 miesięcy, ponieważ zacznie się na nim gromadzić kurz, roztocza, a czasem nawet pleśnie;
  • pasze treściwe: dzielą się na odmiany pełnoporcjowe oraz balancery. Ich zadaniem jest dopełnienie diety konia i wzbogacenie w niezbędne składniki odżywcze. Wiele ciekawych propozycji z tej kategorii ma w ofercie Sklep Internetowy Chrupka.pl.

Na co zwrócić uwagę wybierając pasze treściwe?

Pasza dla koni to bardzo ważny element codziennej opieki nad naszym zwierzęciem. Powinna zapewniać mu wszystkie niezbędne składniki mineralne oraz odżywcze. Dodatkowo możemy uzupełnić dietę czworonoga o świeże owoce i warzywa, jak na przykład jabłka czy marchewki. W przypadku żywienia istotna jest również aktywność konia – zwierzęta pracujące lub sportowe będą naturalnie wymagać więcej kalorii, niż te o bardziej statycznym trybie życia.