Każdy lubi przekąski i dotyczy to nie tylko ludzi, ale też zwierząt, w tym psów. Trudno odmówić pupilowi czegoś smacznego między posiłkami, gdy przymila się i próbuje zwrócić na siebie uwagę. Kto nie lubi widoku zadowolonego psa, który skacze i merda ogonem z radości? Przekąski są oczywiście mile widziane, ale nie można przesadzać z ich ilością. Istotne będzie również to, aby wybierać zdrowe przysmaki. Mogą pełnić rolę nagrody za posłuszeństwo, poprawne wykonanie określonej czynności.

Zdrowe przysmaki dla psów, czyli jakie?

Smakołyki nie są czymś niezbędnym w diecie psa, ale trudno odmówić swojemu czworonogowi, który potrafi diametralnie zmienić swoje zachowanie, gdy pojawią się w zasięgu jego wzroku. Przysmaki są dobrym rozwiązaniem, ale zaleca się stosować je tylko w konkretnych sytuacjach. Doskonale sprawdzają się jako nagroda podczas nauki komend i sztuczek, działają na pupila motywująco. Staje się chętny do nauki, jeśli wie, że mu się to opłaca i czeka go w związku z tym miła niespodzianka. Przysmaki będą urozmaiceniem diety, mogą też pełnić dodatkowe funkcje – np. wspierać zdrowie psa, poprawiać wygląd jego sierści czy stan uzębienia. Czworonogi uwielbiają gryzaki, które mogą być nie tylko przekąską, ale służyć też higienie zębów i jako środek odstresowujący. Nie brakuje przekąsek bogatych w witaminy, minerały, kwasy tłuszczowe i szereg substancji o działaniu prozdrowotnym. Podstawą żywienia psa powinna być oczywiście sucha i mokra karma lub dobrze zbilansowane posiłki przygotowane przez opiekuna w domu.

Wszelkie przekąski i gryzaki mają stanowić jedynie dodatek. Nie należy przesadzać z ich ilością, bo jest to prosta droga do rozwoju otyłości i wystąpienia problemów zdrowotnych. Ponadto przysmak powinien być naturalny, wolny od chemii. Istotne będzie to, aby obfitował w łatwo przyswajalne składniki odżywcze. Godne polecenia są naturalne przysmaki mięsne, czyli zawierające aminokwasy: skóra zwierzęcą, żwacze, suszone części i narządy typu uszy, poroża. Kolejną grupą są słodkie smakołyki zbożowe, czyli źródło węglowodanów: wielorakie ciastka, dropsy, ciasteczka. Do wyboru są również specjalistyczne przysmaki dedykowane przy konkretnych problemach zdrowotnych. Można je stosować profilaktycznie, aby zapobiec osadzaniu się kamienia nazębnego, osłabieniu stawów, zaburzeniom trawienia itd.

Na co zwrócić uwagę przy wybieraniu przekąsek dla psów?

Psy traktują przysmaki jako formę nagrody, co wpływa pozytywnie na relacje z opiekunem. Przekąski stanowią dodatkowe źródło energii, są źródłem cennych składników odżywczych, wspierają zdrowie czworonoga. Przy ich wyborze należy mieć na uwadze przede wszystkim skład. Nie powinny zawierać soli, cukru, sztucznych barwników ani konserwantów. Najlepiej będzie oczywiście postawiać na naturalne smakołyki, o umiarkowanej zawartości węglowodanów i tłuszczu. Znaczenie ma też wielkość i twardość przysmaków. Na uwadze trzeba mieć to, aby dopasować rodzaj smakołyka do wielkości psa i jego możliwości. Dużym psom nie powinno się podawać małych przysmaków, bo mogą się nimi wręcz zadławić. Z kolei niewielki pupil z delikatnymi zębami nie poradzi sobie z dużą kością wołową. Szczeniętom i starszym osobom nie można podawać zbyt twardych i trudnych do strawienia smakołyków. Grozi to uszkodzeniem ich zębów i niestrawnością.

Sklepowe półki wręcz uginają się pod naporem różnego rodzaju przysmaków dla psów, ale można je zrobić też samodzielnie. Większość psów bardzo lubi warzywa i owoce typu banan, marchewka, jabłka. Są one niskokaloryczne, pełne witamin i minerałów. Świetnie sprawdzą się w roli przysmaku: surowe lub gotowane mięso, podroby, jajka. Jeśli pupil dobrze reaguje na tego typu smakołyki, to jak najbardziej można mu je podawać. W Internecie nie brakuje też wielorakich przepisów na psie ciasteczka, które można wykonać samodzielnie. Składają się najczęściej z owoców, warzyw, jajek, mięsa, mąki, oleju. Zawsze można też ususzyć mięso i podroby, które staną się idealną przekąską, zdecydowanie tańszą niż sklepowe przysmaki. Z gotowych rozwiązań godne polecenia są smakołyki na stawy i kości, sierść, odświeżające oddech. Nie brakuje przekąsek dla czworonogów z nadwagą czy borykających się z alergią.

_____________________________

Artykuł powstał dzięki uprzejmości sklepu zoologicznego PsieDobre.pl