Kot, niezależnie od tego, czy wychodzi, czy przebywa w domu na stałe, jest narażony na kontakt z różnego rodzaju pasożytami – zarówno zewnętrznymi, jak i wewnętrznymi. Dlatego każdy odpowiedzialny, świadomy opiekun powinien wiedzieć, jak chronić pupila przed zarobaczeniem, jakie są jego objawy i postępowanie, gdy już do niego dojdzie. Poznaj fakty!

Spis treści:

  1. Pasożyty u kota – rodzaje
  2. Pasożyty u kota – objawy
  3. Pasożyty u kota – leczenie
  4. Pasożyty u kota – zapobieganie

Pasożyty u kota – rodzaje

Kot może być zaatakowany zarówno przez pasożyty zewnętrzne i wewnętrzne. Co niezwykle istotne, opiekunowie kotów niewychodzących nie powinni tracić czujności, bowiem mruczki przebywające w domu także są narażone na kontakt, choć rzeczywiście w mniejszym stopniu niż koty spędzające wiele godzin w ciągu dnia poza domem.

Najczęściej występujące pasożyty zewnętrzne:

  • świerzbowiec uszny;
  • świerzbowiec skórny;
  • pchła;
  • wszoł.

Najczęściej występujące pasożyty wewnętrzne:

  • glista kocia (Toxocara cati);
  • tasiemiec;

Zdecydowanie rzadziej diagnozowana jest obecność tęgoryjca, nicienia z rodzaju Ancylostoma.

Pasożyty u kota – objawy

Symptomy obecności pasożytów uzależnione są od ich rodzaju. W przypadku inwazji świerzbowca są to m.in.: zaczerwienienie skóry, intensywne drapanie się, strupy i łuski. Pamiętaj o tym, że świerzb jest chorobą wysoce zakaźną, dlatego po zaobserwowaniu pierwszych oznak koniecznie należy udać się do lekarza weterynarii. Jeśli w domu żyją inne zwierzęta, one także muszą zostać poddane leczeniu. Zarówno wszoły i pchły łatwo rozpoznać, regularnie przeglądając kocie futerko.

Jeśli kot zmaga się natomiast z pasożytami wewnętrznymi, możesz zaobserwować takie dolegliwości jak m.in.:

  • biegunka i wymioty – przy dużym zarobaczeniu pasożyty mogą być widoczne w wydalonej treści pokarmowej i kale;
  • apatia;
  • męczliwość;
  • utrata apetytu, zmniejszenie masy ciała;
  • wylizywanie okolicy odbytu;
  • nadmierne ślinienie się.

W sytuacji, gdy zauważysz jakiekolwiek niepokojące objawy, nie zwlekaj z wizytą w gabinecie weterynaryjnym!

Pasożyty u kota – leczenie

Jeśli pomimo zarobaczenia, ogólny stan czworonożnego pacjenta jest dobry, leczenie jest zazwyczaj krótkotrwałe i skuteczne. Polega na podawaniu kotu zaordynowanych przez lekarza preparatów. Dostępne są zarówno tabletki, żele, pasty i krople typu spot-on (aplikowane na skórę na karku). Specjalista dobiera środek i jego dawkę w zależności od rodzaju pasożyta, stopnia zarobaczenia i stanu zdrowia mruczka. Dlatego tak ważne jest, aby przestrzegać zaleceń i nie podejmować próby leczenia na własną rękę.

Pasożyty u kota – zapobieganie

Najlepszą metodą zapobiegania pasożytom zewnętrznym jest regularne stosowanie specjalnych obroży lub innych preparatów, takich jak wspomniane krople lub tabletki. Koniecznie należy systematycznie sprawdzać stan kociego futra i skóry – zwłaszcza wówczas, gdy pupil wychodzi z domu.

A jak uniknąć pasożytów wewnętrznych? Podstawą jest regularne odrobaczanie – jego forma i częstotliwość powinny być ustalone z lekarzem prowadzącym. Jest to niezmiernie istotne, gdyż kot może zarazić się np. będąc głaskanym przez człowieka, który wcześniej miał kontakt z chorym zwierzęciem!

Jak jeszcze przeciwdziałać? Dbaj o czystość domu i kuwety, nie dotykaj przypadkowych zwierząt, myj ręce po powrocie do domu, zapewnij pupilowi zbilansowaną dietę, która będzie wzmacniać jego organizm, dostarczając mu wszelkich niezbędnych składników odżywczych. Sięgaj wyłącznie po najwyższej jakości pożywienie, jak np. karmy bytowe lub karmy specjalistyczne SPECIFIC™.

Aby mieć pewność, że nie przeoczysz symptomów zarobaczenia i innych dolegliwości, profilaktycznie odwiedzaj gabinet weterynaryjny i wykonuj zalecone badania!