Kleszcze należą do grupy zewnętrznych pasożytów, które jeżeli nie zostaną usunięte w odpowiednim momencie mogą stanowić bardzo poważne zagrożenie dla zdrowia, a nawet i życia różnego rodzaju organizmów żywych. Warto także mieć świadomość tego, że nawet regularne stosowanie profilaktyki u zwierząt nie daje 100% szans na to, że pasożyt nie zagnieździ się na jego skórze. Dlatego też dla lepszej ochrony zwierząt warto nie tylko wiedzieć jak je chronić przed kleszczami, ale również jak w bezpieczny sposób, w całości usnąć kleszcza z ciała, jeśli taki już się pojawi. Jak wygląda kwestia zabezpieczania kota i usuwania z jego ciała kleszcza?

Kiedy ryzyko wystąpienia kleszcza u kota jest największe?

Nikogo zapewne to nie zdziwi, ale na atak kleszczy najbardziej narażone są koty bezpańskie, przebywające przez cały czas na zewnątrz. Nie oznacza to oczywiście, że koty posiadające właścicieli i przez większość czasu przebywające w domu nie mają szansy na to, by zaatakował je kleszcz. Wystarczy że zwierze regularnie wychodzi na balkon – to już stwarza dla niego zagrożenie pojawienia się tego pasożyta. Warto regularnie sprawdzać skórę zwierzęcia i jak tylko kleszcz się na niej pojawi, należy go jak najszybciej usunąć.

W jakich sytuacjach należy sięgać po preparaty przeciw kleszczom?

Im częściej kot przebywa na zewnątrz, tym ryzyko, że zaatakowany zostanie przez kleszcza wzrasta (jednak w obawie przed atakiem pasożyta pod żadnym pozorem nie należy zabraniać kotu wychodzenia na zewnątrz!). W takim przypadku warto zadbać o odpowiednią ochronę zwierzęcia. Na rynku wybór produktów jest na tyle szeroki, że każdy właściciel kociaka z pewnością wybierze coś najbardziej odpowiedniego dla swojego pupila. Zdecydowanie najbardziej skuteczne okazują się być preparaty wykazujące działanie zarówno insektobójcze, jak i odstraszające pasożyta. W zależności od siły działania tego rodzaju środki mogą działać przez kilka tygodni, a czasem nawet i kilka miesięcy.
Dlaczego warto sięgać po takie środki? Przede wszystkim dlatego, że dzięki ich zastosowaniu zmiesza się ryzyko zachorowania zwierzęcia na wiele bardzo groźnych chorób (do których zalicza się przede wszystkim babeszjoza). Warto więc wybierać tylko te sprawdzone środki chroniące koty przed kleszczami – najlepiej takie, które zakupić można w gabinetach weterynaryjnych. Będąc właścicielem kota warto także zastanowić się nad zastosowaniem specjalnej przeciw kleszczowej obroży. Jednak w przypadku aktywnych kotów może być to bardzo problematyczne, bowiem kot w czasie swojej aktywności może się po prostu powiesić. Dlatego też przy jej zastosowaniu należy być czujnym i mieć kota pod stałą kontrolą.

Zbawienne działanie czystka

Co ciekawe, w profilaktyce przeciwkleszczowej bez najmniejszych problemów można stosować u kota czystek. Należy jednak mieć na uwadze, że nie może być to jedyny sposób ochrony kota przez pasożytami, a jedynie środek wspomagający walkę z nimi. Czystek jest rośliną o bardzo silnym działaniu antyoksydacyjnym, wzmacniającym organizm oraz chroniącym go przed stanami zapalnymi. Regularne zastosowanie czystka u kota (czy jakiegokolwiek innego domowego zwierzęcia) znacznie zwiększa jego ochronę przez zewnętrznymi pasożytami, między innymi kleszczami. Choć czystek ma zbawienne znaczenie dla zdrowia kota, wielu właścicieli ma problem z jego zastosowaniem u zwierzęcia. Najprostszym sposobem jego podania kotu będzie dodanie odpowiedniej ilości czystka do karmy (nie przekraczając jednak ilości 1 g na dobę).

Jak skutecznie wyciągnąć kleszcza z kota?

Niestety, nawet mimo najlepszej profilaktyki może się zdarzyć, że kot złapie kleszcze. Co zatem najlepiej zrobić w takiej sytuacji? Możliwości są dwie – można udać się do lekarza weterynarii, który wyciągnie z kota pasożyta bądź wyciągnąć go samodzielnie, oczywiście przy zachowaniu odpowiednich zasad, aby usunąć pasożyta w całości. Najskuteczniejszym narzędziem wspomagającym wyciągniecie kleszcza będzie pęseta typu lasso (dostępna w niemal każdym sklepie zoologicznym). Zawsze w czasie wyciągania kleszcza należy zachować szczególną ostrożność, w tym przypadku pośpiech czy nieprzemyślane działania nie będą najlepszym rozwiązaniem. Kleszcza nigdy nie wolno szarpać – wówczas istnieje znacznie większe ryzyko, że nie zostanie on wyciągnięty w całości z ciała zwierzęcia. Zakazane jest także ściskanie jego odwłoka. Najlepszym sposobem usunięcia kleszcza będzie wykręcenie go energicznym ruchem w lewo. Koniecznie miejsce po usunięciu kleszcza należy zdezynfekować.