Układ moczowy zwierząt jest narażony na różne infekcje oraz groźne choroby urologiczne. Koty są bardzo wrażliwe na wystąpienie tego rodzaju chorób. Czasami winni są właściciele, bowiem nie dbają o odpowiedni higienę i ciepłe warunki bytowe zwierzaka.
Syndrom urologiczny kotów to schorzenie, które powstaje wskutek zatkania cewki moczowej kota. Prowadzi do powstania choroby zwanej mocznicą. Przyczyn choroby może być wiele. Można wśród nich wyróżnić między innymi zakażenie bakteryjne dróg moczowych, zakażenia wirusowe, zmiana odczynu moczu na obojętny lub nawet zasadowy a także niedobory witamin A i B6.
Syndrom urologiczny dotyczy w szczególności samców- kastratów. Wynika to bowiem z wystąpienia zaburzeń hormonalnych jakie mogą wystąpić po dokonaniu zabiegu kastracji.
Syndrom urologiczny kotów leczenie przebiega w wieloraki sposób.
Jeśli cewka moczowa kota całkowicie się zablokuje dochodzi do mocznicy. Zwierzę wówczas wymiotuje, jego skóra traci swoją elastyczność, a włos staje się martwy. W takim przypadku zadaniem lekarza weterynarii jest udrożnienie cewki moczowej oraz usunięcie zalegającego moczu. Kot po podaniu środków znieczulających i uspokajających zostaje poddany masażowi.
Jeśli masaż nie przynosi spodziewanych efektów podejmowana jest próba „przepchania” cewki moczowej. Jeśli i to nie pomoże przeprowadzane jest cewnikowanie. W niektórych poważnych sytuacja konieczna jest interwencja chirurgiczna. W sytuacji, kiedy nie doszło do zatkania cewki moczowej, kotu podawane są leki przeciwzapalne, rozkurczające a także antybiotyki.
Najnowsze komentarze