Jednym z etapów rozwoju każdej stadniny, hodowli koni jest kontrolowany rozród. Jak wybrać ogiera do zapłodnienia klaczy? Gdzie go znaleźć? Przedstawiamy podstawowe informacje.

Krycie naturalne a inseminacja klaczy

Zanim zaczniesz szukać ogiera do rozrodu koni, musisz zastanowić się, jakie rozwiązanie wybierasz: krycie naturalne, czy inseminację (sztuczne unasiennienie). Od tego uzależniony będzie późniejszy wybór stacji ogierów i konkretnego konia. Dlaczego?

Decydując się na krycie naturalne, możliwy jest wybór wyłącznie ogiera, który aktualnie nie bierze udziału w żadnych zawodach, jest też w pełni zdrowy, co stanowi pierwsze ograniczenie. Druga kwestia związana jest z lokalizacją, a także tym, czy masz warunki i możliwości, aby przewieźć klacz do stadniny, w której znajduje się wybrany ogier (lub, w odwrotnej sytuacji, czy stadnina oferuje transport konia do Twojej hodowli). Dodatkowo, ze względu na przewóz zwierzęcia, krycie naturalne odbywa się najczęściej na terenie Polski.

Coraz popularniejszym rozwiązaniem wśród polskich hodowców jest inseminacja. Od ogiera pobiera się nasienie, którym potem sztucznie zapładniana jest klacz, co ma wiele korzyści. Nasienie może zostać zamówione z zagranicznej hodowli i przetransportowane do Polski. A jeśli decydujesz się na mrożone nasienie, nie ma znaczenia, czy koń aktualnie jest zdrowy lub, czy uczestniczy w zawodach. To daje większy wybór i większe możliwości.

Stacje ogierów, banki nasienia

Coraz więcej stacji ogierów ujeżdżeniowych czy skokowych prowadzi bank nasienia. Jak to wygląda? Wybierasz ogiera, od którego nasienie ma być pobrane i następnie dokonujesz zamówienia zgodnie z warunkami danej hodowli. Najczęściej stacje udostępniają listę koni wraz z ich szczegółwym opisem (rodowód, osiągnięcia) – przykładem jest katalog ogierów z hodowli Cichoń Stallions do pobrania.

Co istotne, niektóre stacje dysponują materiałem genetycznym nie tylko swoich koni, ale również znajdujących się w innych hodowlach na terenie kraju lub za granicą. Na przykładzie Cichoń Stallions, klienci mają do wyboru również ogiery z Helgstrand Dressage oraz Deckstation Schockemӧhl. Dzięki temu możesz sprawdzać oferty nasienia najlepszych ogierów, skutecznie rozwijając swoją hodowlę.

Jak wybrać ogiera do rozrodu?

Niezależnie od tego, czy decydujesz się na krycie naturalne, czy inseminację koni, wybór ogiera będzie przebiegać w podobny sposób. W pierwszej kolejności musisz szukać zwierzęcia o predyspozycjach do startu w zawodach jeździeckich. Najczęściej hodowcy poszukują ogierów ujeżdżeniowych lub skokowych, spełniających określone warunki fizyczne.

Następnie sprawdza się rodowód konia, przy czym nie można ograniczyć się wyłącznie do weryfikacji rodziców/dziadków. Profesjonalne stacje zamieszczają też informacje o rodzeństwie oraz dalszej rodzinie ogiera, wraz z jej osiągnięciami. Niektóre z nich śledzą losy potomstwa, można o to dopytać.

Gdy ogier spełnia wymagania odnośnie cech fizycznych oraz rodowodu, należy prześledzić, w jakich zawodach dotychczas brał udział i jakie wyniki osiągał. Analizując te trzy czynniki, możesz zwiększyć prawdopodobieństwo, że potomstwo wybranego ogiera również stanie się czempionem.

Podsumowując już, jak i gdzie wybrać ogiera do rozrodu koni. Najpierw należy określić, czy klacz będzie kryta naturalnie, czy sztucznie zapładniana. Na tej podstawie musisz poszukać stacji, które oferują jedną z tych opcji. Następnie należy przejrzeć ich ofertę, weryfikując wszystkie przedstawione powyżej informacje. Często, jeśli nie wiesz, na co się zdecydować, możesz liczyć na pomoc stacji ogierów, dlatego nie bój się zadawać pytań.

 

Artykuł powstał przy współpracy z vetfactory.pl