Decydując się na opiekę nad gołębiem, wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, jak wygląda jego prawidłowe karmienie. Przyzwyczajeni do widoku miejskich ptaków wyjadających z chodnika resztki kebabu, początkujący właściciele uznają często, że zwierzę to nie ma w kwestii diety wygórowanych wymagań. Naszym obowiązkiem jest jednak zapewnić podopiecznym jak najlepsze warunki, dbając o ich zdrowie oraz prawidłowy rozwój. Czym zatem karmić gołębie? Odpowiedź zależna jest od pory roku oraz etapu jego rozwoju.

Młódki

Młode gołębie staną się kiedyś dorosłymi ptakami, ich niewłaściwa dieta może mieć zatem trwały wpływ na zdrowie w późniejszym życiu.
Zależnie od pory roku, karmić należy je raz lub dwa razy dziennie. Podawane im ziarna powinny być niewielkie, ewentualnie rozkruszone na mniejsze kawałki przez właściciela. Ponieważ ciało ptaszka wciąż się kształtuje, ważne jest dostarczenie mu dużej ilości białka oraz minerałów. Dobrze służą im także węglowodany i tłuszcze. Doskonałe dla małych gołębi są m.in. ziarna słonecznika, kukurydzy, grochu oraz peluszki.

Dorosłe gołębie w zimie

W zimie aktywność gołębi znacząco się zmniejsza. Podawane im ziarna muszą być zatem bogate w składniki odżywcze – białka, tłuszcze, węglowodany, w mniej więcej równych ilościach. Przykładowa mieszanka składa się z: kukurydzy, sorgo, słonecznika oraz jęczmienia.

Na wiosnę

W okresie wiosennym aktywność gołębi ulega zwiększeniu, w związku z czym wzrasta ich zapotrzebowanie na białko oraz witaminy i minerały. Dobrze sprawdzi się mieszanka złożona na przykład z: wyki, rzepaku, prosa, konopi oraz pszenicy.

W okresie pierzenia

W okresie pierzenia gołębie poświęcają wiele energii na odbudowę swojego upierzenia. Dlatego też bardzo ważne jest wzbogacenie ich diety w większą ilość białka oraz tłuszczu. Polecanymi ziarnami, które warto włączyć do mieszanki (bądź po prostu zwiększyć ich ilość), są m.in. rzepak, słonecznik, konopie, a także groch oraz peluszka. Dodatkowo stosować można także suplementy.

Więcej na pzhgp kościan