Prawie każdy z nas w którymś momencie swojego życia postanawia zakupić lub zaadoptować jakieś zwierzę. Najczęściej wybieramy psy albo koty. Nie da się jednak ukryć, że niektórzy stawiają na mniej oczywiste gatunki zwierząt, takie jak na przykład węże czy jadowite pająki. O czym należy jednak pamiętać przy wyborze zwierzęcia? Należy uważnie przyjrzeć się tej kwestii, zwłaszcza jeżeli nie mieszkamy samotnie.

Pies w rodzinie – Licz się ze zdaniem domowników

Nie da się ukryć, że zdanie domowników w kwestii zakupu zwierzęcia jest bardzo ważne. Jeżeli planujemy zakup jadowitego pająka lub niebezpiecznego węża, koniecznie zapytajmy naszych bliskich o zdanie. Brak zgody jednego z domowników to wystarczający powód, by zrezygnować z zakupu egzotycznego zwierzęcia. Pająki oraz węże mogą być bowiem niebezpieczne. Dzieci zaś nie zawsze potrafią ocenić realność niebezpieczeństwa. Mogą więc spróbować bawić się z pająkiem, a ten może je zaatakować. Mieszkając z dziećmi należy również unikać zakupu niebezpiecznych psów. Rasy takie jak amstaff czy pitbull to dość trudne w okiełznaniu rasy. Ich kupno może nie być dobrym pomysłem, jeżeli mamy dzieci.

Zakup psa – nie kupuj dużego psa do małego mieszkania

Duże mieszkanie lub dom z ogrodem to raj dla dużego psa. Jeżeli jednak mieszkamy w bloku, a nasze mieszkanie nie należy do największych, warto pomyśleć o kupnie mniejszego psa. Idealne będą pieski kanapowe, takie jak yorki czy pekińczyki. Nie da się również ukryć, że wspaniałym pomysłem może być kupno jamnika. Warto zauważyć, że duży pies oznacza większe wymagania. Wymaga zdecydowanie dłuższych spacerów. Zakup małego psa będzie więc idealnym pomysłem, jeżeli nie mamy ani dużego mieszkania ani czasu na długie spacery z psiakiem.

Pamiętaj o tym, że zwierzę to odpowiedzialność

Pies lub kot mogą być najlepszymi przyjaciółmi człowieka. Nie da się ukryć, że pies oraz kot potrzebują jednak odpowiedniego traktowania. Jeżeli trzymamy kota w domu, koniecznie zapewnijmy mu kuwetę. Zwierzaki muszą mieć również dostęp do świeżej wody pitnej. O ile pamięta się o tym posiadając psa, o tyle właściciele kotów nierzadko o tym zapominają. Nie powinno się tego robić. Koty tak samo jak psy potrzebują bowiem wody pitnej.

Posiadanie zwierzaka oznacza również konieczność regularnych kontroli weterynaryjnych. Należy zwierzę regularnie szczepić. Jeżeli nie prowadzimy hodowli, kotkę lub suczkę warto wysterylizować. Psa lub kocurka należy zaś poddać kastracji. Jeżeli zdecydujemy się na zakup zwierząt takich jak na przykład papugi, pamiętajmy o regularnym ich karmieniu oraz czyszczeniu klatki. Dobrze by było również co jakiś czas wypuszczać je z klatki, by mogły polatać sobie po pokoju.