Co ma zrobić mieszkaniec Białegostoku, który zapragnie mieć psa? Przede wszystkim należy podejść do tej sprawy poważnie. Pies nie jest rzeczą, którą można oddać, gdy się znudzi. Psy są bardzo inteligentnymi i uduchowionymi zwierzętami, które bardzo mocno przywiązują się do swoich właścicieli. Dlatego należy absolutnie wykluczyć możliwość zapewnienia czworonogowi traumy w postaci oddania go do schroniska lub innego, równie przykrego miejsca.

Nie ma co się łudzić, decyzja o kupieniu lub przygarnięciu psa będzie rzutować na całe późniejsze życie. Jest to niejako nowy członek rodziny, o którego trzeba należycie dbać, zawsze mieć środki na karmę oraz awaryjne środki na ewentualne leczenie. Oprócz tego regularnie należy psa odrobaczać, szczepić i zapewniać mu ochronę przeciw pasożytom. A przede wszystkim pies potrzebuje dużo ruchu i należy liczyć się z przymusem codziennych spacerów, nawet kilka razy dziennie, niezależenie od pogody, nastroju właściciela, czy poczucia braku czasu. Są to podstawowe potrzeby tych zwierząt bezwzględnie należy je spełniać.

Jeśli z całą wiążącą się z tym odpowiedzialnością, decyzja o nabyciu zwierzęcia została podjęta, warto w pierwszej kolejności wziąć pod uwagę adopcję psa ze schroniska. Trafiają tam zwierzęta pokrzywdzone przez los, a przede wszystkim przez ludzi i teraz bardzo potrzebują odmiany w postaci ludzkiego dobra i ciepła oraz nowego domu. Innym miejscem, w którym można znaleźć dla siebie towarzysza na resztę życia w postaci psa, jest giełda psów Białystok.