Kot ma łupież – co robić – zastanawiają się często opiekunowie czworonożnych domowników. Rzeczywiście, u kotów może pojawić się łupież, podobnie jak u ludzi. Warto wiedzieć, jakie mogą być jego przyczyny, w jaki sposób można leczyć łupież u kota i dlaczego warto w każdym przypadku udać się z tym problemem do weterynarza.

Objawy kociego łupieżu

Łupież koci objawia się podobnie, jak u ludzi, pojawieniem się białych płatków na futerku. Skóra widoczna pod nim jest nadmiernie przesuszona, a w niektórych przypadkach zmieniona zapalnie. Koty cierpiące na łupież częściej się wylizują i drapią, a w niektórych miejscach na skórze tracą sierść. Koci łupież bywa wywołany naturalnym procesem złuszczania naskórka. Jednak, w momencie jego nasilenia i uporczywego pokrywania kociego futerka, warto potraktować go poważniej. Może on być powodowany niewłaściwą pracą gruczołów łojowych, wytwarzających zbyt dużą ilość. W odpowiedniej ilości odżywia on i chroni skórę, jednak jego nadmiar łoju powoduje powodować podrażnienia, pękanie kociej skóry i jej zbyt intensywne złuszczanie.

Łupież u kota przyczyny

Łupież kota może pojawić się w zimie, kiedy włączono ogrzewanie centralne powoduje zmniejszenie się wilgotności powietrza, co powoduje nadmierne wysuszanie się skóry. Podobne problemy mogą mieć opiekunowie kota, jeśli więc zauważą występowanie kociego łupieżu właśnie w okresie zimowym, powinni zastanowić się nad zadbaniem o podwyższenie wilgotności w powietrzu. Najprostsze domowe sposoby to położenie wilgotnego ręcznika na kaloryferze. Warto jednak zainwestować w dobry nawilżacz powietrza, który posłuży również ludziom, zapobiegając wysuszeniu skóry czy podrażnieniom gardła.

Nadmierne wysuszenia kociej skóry może jednak zdarzyć się również w lecie, kiedy zwierzęta te chętnie wygrzewają się w promieniach słońca. W takich przypadkach można zadbać o kocie futerko stosując odpowiednie kosmetyki nawilżające, które dostaniemy w dobrych sklepach zoologicznych. Jeżeli jesteśmy natomiast opiekunami rasowych kotów pozbawionych sierści, jak elfi, sfinks czy peterbald, niezbędnym kosmetykiem na lato jest dla nich krem z wysokim filtrem chroniącym przed szkodliwym działaniem promieni UVA i UVB.

Odwodniona skóra u kotów przyczyniająca się do łupieżu może być spowodowana dolegliwościami takimi, jak uporczywa biegunka czy wymioty. Tak niepokojące objawy należy jak najszybciej skonsultować z weterynarzem, bowiem mogą one być oznaką poważniejszych schorzeń zwierzęcia. Poza odpowiednim leczeniem niezbędne jest zadbanie o zapewnienie miski z czystą, świeżą wodą, pozwalającą kotu stale się nawadniać. Niektóre koty nie przepadają za stojącą wodą. W takim przypadku warto zainwestować w dostępne w sprzedaży kocie fontanny czy źródełka zasilane elektrycznie, w których woda stale przepływa i jest znacznie chętniej przyjmowana przez zwierzęta.

Łupież u kotów może być spowodowany używaniem nieodpowiednich kosmetyków, które podrażniają ich delikatny naskórek lub alergią na środki chemiczne do czyszczenia domu, zapachowy żwirek w kuwecie czy innego rodzaju kosmetyki zapachowe stosowane we wnętrzach. W takim przypadku warto przeanalizować, kiedy koci łupież staje się bardziej widoczny, a zwierzę intensywnie się drapie i próbować wyeliminować szkodliwe dla niego substancje.

Innym powodem, w efekcie którego kot zaczyna mieć łupież, może być również nadmierny stres. Zwierzęta te odznaczają się bowiem niezwykle wrażliwym układem nerwowym, reagując źle na zmiany otoczenia, przeprowadzkę, przemeblowanie czy dłuższą nieobecność opiekuna. W tym przypadku zastanówmy się, jakie zmiany mogły spowodować podobną reakcję i postarajmy się usunąć czynnik stresogenny. Przydatna może być również konsultacja z kocim behawiorystą, który pomoże w wykryciu czynnika wywołującego stres, a w niektórych przypadkach podanie kocich feromonów lub tryptofanu, będącego naturalnym antydepresantem poprawiającym kondycję psychiczną naszego ulubieńca.

Łupież u kotów może wystąpić również u osobników otyłych, które mają problem z samodzielną toaletą. Trudno im w takim przypadku dokładnie oczyścić futerko, zwłaszcza w miejscach, gdzie łupież występuje najczęściej, tzn. wzdłuż grzbietu czy u nasady ogona. Poza próbami wprowadzenie dyscypliny dietetycznej u kota, jego opiekun musi wówczas zadbać szczególnie starannie o regularne wyczesywanie futerka.

Wreszcie powodem pojawienia się mało estetycznych białych płatków na sierści kota może być działanie pasożytów, jak pchły, wszy, wszoły, roztocza, nużeńce, świerzbowce czy pasożytnicze grzyby. Mogą one występować zwłaszcza u kotów wychodzących, które mają kontakt z innymi zwierzętami. Warto zabezpieczyć je przed przenoszeniem pcheł, wszy czy wszołów stosując specjalne preparaty przeciwpasożytnicze. Jednak jeśli mamy do czynienia ze świerzbowcami, nużeńcami, grzybami czy roztoczami, niezbędne będzie podanie leków przepisanych po konsultacji przez weterynarza. Jest to szczególnie istotne w przypadku zakażeń grzybiczych, które wymagają trzyetapowego leczenia. Kot musi w takiej sytuacji otrzymać odpowiedni preparat na sierść, wszelkie pozostałe zarodniki zostają usunięte, a całe otoczenie wymaga starannej dezynfekcji.

łupież u kota

Mój kot ma łupież – co ma z tym wspólnego dieta?

Coraz częstszą przyczyną występowania u kotów alergii jest również niewłaściwa dieta. Popularne karmy dla zwierząt zawierają często mięso o najniższej jakości, które może powodować problemy skórne, jak łupież, uporczywe strupki czy świąd. Poza mięsem z drobiu, które ma często działanie uczulające, koty mogą również nie tolerować białka zbożowego, będącego składnikiem wielu gotowych karm. Jeśli więc zauważymy na sierści kota uporczywy łupież, a zwierzę wyraźnie staje się poirytowane i często się drapie, warto skonsultować się z weterynarzem, który przeprowadzi badanie krwi lub zaleci dodatkowe testy alergiczne. Warto też wypróbować, jak zadziała dieta pozbawiona podejrzanych składników. Jeśli problemy znikają, a sierść staje się wyraźnie ładniejsza, bardziej lśniąca i zadbana, warto na stałe zastosować karmy bez uczulających składników.

Jak zwalczyć łupież u kota?

Jeżeli zauważyliśmy łupież u kota, spróbujmy przede wszystkim przeanalizować, kiedy się on pojawił i jakie mogły być przyczyny zewnętrzne tego problemu wskazane wcześniej. W każdym przypadku zauważenia łupieżu u kota zalecana jest wizyta u weterynarza, który może przepisać odpowiednie leki lub wskazać, gdzie należy szukać przyczyny problemów. W żadnym wypadku nie należy stosować natomiast szamponów czy innych środków kosmetycznych zwalczających łupież u ludzi. Zwierzęca skóra ma zupełnie inne pH niż ludzka i wszelkie kosmetyki odpowiednie dla nas mogą nasilić objawy lub wręcz zaszkodzić naszemu ulubieńcowi.

W niektórych przypadkach łupież kota wymaga zastosowania odpowiednich suplementów diety dla zwierząt. Uzupełniają one m.in. niedobory np. kwasów omega 3 oraz omega 6, które pozwalają utrzymywać kocie futerko i skórę w dobrym stanie. Organizm kota nie syntetyzuje ich samodzielnie, więc powinny one albo znajdować się w podawanej zwierzęciu karmie, albo w suplementach podawanych po konsultacji z weterynarzem. W większości z nich znajdziemy również witaminę A, odpowiedzialną za regulację wzrostu komórek i produkcję sebum.

Pomagajmy również zwierzęciu w pielęgnacji jego sierści dzięki regularnemu szczotkowaniu. Dla wielu kotów pielęgnacja tego typu jest niezwykłą przyjemnością i pozwala zbudować niepowtarzalną więź między zwierzęciem a jego opiekunem. Poza usuwaniem martwego naskórka, czesanie pobudza również naczynia krwionośne i zmniejsza ryzyko wystąpienia innych, znacznie poważniejszych dolegliwości skórnych. Zwróćmy jednak uwagę, aby nie wykonywać zabiegu czesania zbyt często, co również może przyczyniać się do podrażnienia skóry i wystąpienia łupieżu. Koty długowłose muszą być wyczesywane co kilka dni, a nawet co drugi dzień, co pozwala usunąć dużą ilość starych obumarłych włosów. Kotom krótkowłosym wystarczy natomiast czesanie raz lub dwa razy w tygodniu.

Więcej informacji na ten temat znajdziesz na cowsierscipiszczy.pl