Profilaktyczne odrobaczanie kociąt i szczeniąt to jeden z podstawowych zabiegów, jakich należy dopilnować w pierwszych miesiącach życia zwierzaka. Pasożyty mogą siać ogromne spustoszenie w małych organizmach, a nawet być przyczyną śmierci czworonoga. Kiedy odrobaczać małego kota i psa? Jaki jest prawidłowy schemat odrobaczania szczeniąt i kociąt?
Pierwsze odrobaczanie szczeniąt i kociąt
Wiele osób uważa, że odrobaczanie małego kota i psa, który jeszcze nie wychodzi na zewnątrz, jest zbędne, ponieważ zwierzak nie ma jak złapać pasożytów. Niestety, realia są zupełnie inne. Pasożyty są niezwykle podstępne i mogą zaatakować małe zwierzaki na wiele różnych sposobów. Kocięta i szczenięta mogą zarazić się, pijąc mleko matki, która boryka się z zarobaczeniem. Możemy także przynieść pasożyty na butach, stwarzając zagrożenie dla maluchów.
Jak czytamy we wpisie: https://mojzdrowyfutrzak.elanco.com/pl/szczenieta-kocieta/kiedy-odrobaczyc-kocieta-i-szczenieta pierwsze, profilaktyczne odrobaczanie kociąt warto zaplanować już w okolicach piątego tygodnia życia. Jeśli jednak zachodzi podejrzenie, że zwierzak jest zarobaczony, warto skonsultować się z lekarzem weterynarii, by przeprowadzić kurację odrobaczającą, nawet zanim zwierzak ukończy pięć tygodni. Jeśli maluch nie jest sierotą i stale przebywa przy matce, odrobaczaniu należy poddać również kotkę.
Z kolei pierwsze odrobaczanie szczeniąt warto przeprowadzić jeszcze wcześniej. Ze względu na wyższe ryzyko zarobaczenia, jeszcze w okresie płodowym, a także później, wraz z mlekiem matki, psy potrzebują znacznie częstszych kuracji odrobaczających. Oznacza to, że pierwszą dawkę warto podać szczeniakom już w drugim tygodniu życia, nawet jeśli nie wykazują objawów zarobaczenia.
Odrobaczanie szczeniąt i kociąt w późniejszym okresie życia
W przypadku szczeniąt kuracje odrobaczające powinny być powtarzane co około trzy tygodnie, aż do momentu ukończenia karmienia przez matkę. W późniejszym czasie należy powtarzać profilaktyczne odrobaczanie raz na kilka miesięcy, a w dorosłym życiu – przynajmniej dwa razy do roku. Warto również regularnie badać kał zwierzęcia, by mieć kontrolę nad pasożytami, zwłaszcza jeśli futrzak boryka się z koprofagią, ma możliwość żywienia się padliną czy kontakt z dzikimi zwierzętami.
U kotów tak częste odrobaczanie nie jest potrzebne, jednak nie należy ignorować zagrożenia, jakie płynie ze strony pasożytów. Po podaniu pierwszej dawki odrobaczania, należy regularnie stosować preparaty profilaktycznie co około 5-6 tygodni, aż do ukończenia przez kociaka 6 miesiąca życia. Po tym okresie należy odrobaczać zwierzę raz na kilka miesięcy, pamiętając o regularnym badaniu kału.
Najnowsze komentarze