W pewnym wieku człowiek potrzebuje nowych bodźców. Praca zawodowa i życie rodzinne wymagają wprowadzenia do układanki kolejnej składowej. Ogłoszenie: oddam kotka lubuskie wywołuje błysk w oku i jest impulsem do dalszego działania, Szybki telefon do właściciela pupila, umówienie wizyty i transport mruczka do nowego domu.

Posiadanie zwierzęcia to nie tylko przyjemności, ale i odpowiedzialność. Koty wymagają odpowiedniego pożywienia, częstych wizyt weterynaryjnych. Nie są to zwierzęta przesadnie atencyjne. Potrafią większą uwagę przywiązywać do czystości własnego futra niż obecnego obok człowieka, Własnie ta niezależność czyni z nim jedno z ulubionych domowych zwierząt.

Koty mają i swoje minusy:
– wypadająca sierść, widoczna na kanapach, wykładzinie i podłogach
– kosztowne wyposażenie do kuwety
– specjalne jedzenie w zależności od rasy
– konieczność wizyt u kociego fryzjera w przypadku egzemplarzy długowłosych
– nieprzyjemnych zapach moczy utrzymujący się długo w domu
– bywają agresywne i nieufne
– lubią samotność, mogą nie zaakceptować innego zwierzęcia w domu

Atuty dla wszystkich miłośników są dobrze znane, powielanie ich nie ma merytorycznego sensu. Warto uprzedzać o problemach przyszłych posiadaczy kotów. Świadomość tego jak wygląda hodowanie kota ułatwia podjęcie decyzji i zapobiega późniejszej rezygnacji ze zwierzęcia.
Bardzo często koty są oddawane do schronisk i ośrodków pomocowych. Decyzję o zaadoptowaniu bądź kupnie pupila trzeba przemyśleć wielokrotnie analizując nie tylko plusy, ale i minusy posiadania nowego lokatora.