Dla wielu pies jest najlepszym przyjacielem, którego wierność, lojalność i towarzystwo są nieocenione. Właściciele psów stają na głowie w trosce o jak najdłuższe życie i najlepsze zdrowie swojego pupila. Podstawą do zagwarantowania zdrowia i dłuższego życia jest odpowiednia karma.

W sklepach, nie tylko zoologicznych, widzimy ogromną różnorodność karmy dla psów. Są takie, które są przystosowane dla szczeniaków, psów dorosłych i w podeszłym wieku. Zwykle posiadają dopasowane składniki w taki sposób, aby jak najlepiej przysłużyć się naszemu pieskowi w zależności od jego wieku oraz potrzeb.

Karmy dla psów – jak bezpiecznie zmieniać?

Zdarza się, że nasz pupil z czasem zaczyna wybrzydzać i nie ma ochoty na karmę, którą wcześniej jadał ze smakiem. Może być to sygnał wskazujący na jego znudzenie się karmą, może też oznaczać, że aktualna karma nie dostarcza wszystkich składników, jakich potrzebuje nasz pies. Najbezpieczniejsze w pierwszej kolejności zawsze jest skonsultowanie się z weterynarzem. Być może będzie trzeba wykonać dodatkowe badania, aby wykluczyć brak apetytu spowodowany chorobami. Jeśli jednak nasz pupil nie wykazuje innych objawów, możemy na własną rękę spróbować zmienić mu karmę. Podstawową zasadą zmiany karmy jest to, że nie robimy tego gwałtownie. Nie należy psu jednego dnia zmieniać całego menu, zarówno jeśli chodzi o rodzaj, konsystencję, jak i często również markę karmy.

Jak dawkować nową karmę dla psa?

Zmianę karmy rozpoczynamy od mieszania jej z ostatnią spożywaną przez naszego pupila, w proporcji około 25% nowej karmy i 75% starej. Taką mieszankę podajemy psu przez kilka dni do około tygodnia. W następnym tygodniu możemy podać miskę z karmą zmieszaną pół na pół. W trzecim tygodniu podajemy już 75% nowej karmy, a tylko 25% karmy starej. Dopiero po około tych trzech tygodniach możemy podawać tylko i wyłącznie nową karmę. Pamiętaj, aby zadbać o stały dostęp Twojego zwierzaka do świeżej wody!

Dlaczego nie wolno karmy zmieniać na raz?

Każdy organizm potrzebuje „przestawić” się na nową dietę – nie inaczej jest ze zwierzętami. Zwłaszcza w przypadku ras delikatnych i małych piesków, umiejętne proporcjonowanie im karmy pozwoli zaoszczędzić problemów gastrycznych. W przeciwnym przypadku nowa karma może prowadzić do wymiotów lub biegunki u naszego pupila. Ponadto, mogą pojawić się także inne, bardziej poważniejsze problemy zdrowotne, nawet takie jak niewydolność nerek, choroba jelit, alergie i nietolerancje, a także nadwaga.

Gdzie znaleźć najlepsze karmy dla psów?

Właściciele przy wyborze karmy dla psów kierują się kilkoma czynnikami – między innymi jej jakością, zawartością mięsa oraz ceną. Internetowy sklep zoologiczny z karmą dla zwierząt, jaki polecamy, znajduje się na stronie internetowej fera.pl. Po pierwsze, posiada szeroki wybór karmy dla zwierząt, w tym najbardziej rozpoznawalnych i najzdrowszych marek, takich jak Brit, Josera, Royal Canin, o składach odpowiadających potrzebom naszego pieska. Po drugie, ceny na stronie są bardzo korzystne także dla właścicieli i pozwalają oszczędzić na finansach, a nie na jakości życia naszego pupila.